Крім того, відтепер держслужбовці звітуватимуть не тільки про прибутки, але й про витрати. Втім, це вони розпочнуть робити лише з 1 січня 2012 року. Які ще нововведення є в новому Антикорупційному Законі, дізнавався Руслан Гунько.
З 1 липня цього року українським хабарникам буде непереливки, адже новий антикорупційний закон передбачає покарання навіть за невинний подарунок. За новим законом, порушенням є використання службового становища у власних цілях, сумісництво на декількох посадах, неповідомлення про конфлікт інтересів, використання інформації державного значення задля власного збагачення, невжиття заходів протидії корупції і, власне, отримання та дача хабаря.
Віталій Нікіпєлов, правознавець:
"Суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення стають не тільки посадові особи, але й керівники юридичних осіб приватного права і особи, яким надано державою використання публічних функцій".
Окрім того, додає правознавець Віталій Нікіпєлов, є в новому Законі і недоліки. Так, присутня певна невизначеність у співвідношенні термінів, зокрема: «близькі родичі» та «члени сім'ї». Чоловік пояснює: незрозуміло, як ці терміни між собою співвідносяться, адже є майже синонімічними. А от за законом тепер близькі родичі не можуть працювати під керівництвом одне одного. Крім того, новий антикорупційний закон забороняє органам державної влади та місцевого самоврядування безкоштовно отримувати матеріальну чи грошову допомогу.
Виділяє Віталій Нікіпєлов і те, що наша держава півроку жила без Антикорупційного Закону: 1 січня старий втратив свою силу, а новий ще не набрав чинності. Тому, говорить правознавець, новий закон був очікуваним. Тим паче, що він є вимогою і європейської, і української спільноти.
Виділяє новий Антикорупційний Закон і науковець Олександр Лемешко. Він вважає його значно кращим за попередні редакції, хоча розуміє: для того, аби Закон виконувався, необхідні певні умови.
Олександр Лемешко, експерт з правових питань, науковець:
"Він відповідає найбільш високим європейським стандартам антикорупційної політики – це 100%. Для того, щоб Закон працював, виконувався, відповідно, потрібно дві умови: культурно-національні соціальні традиції, тобто, суспільство повинно бути готове виконувати Закон, і друге: правоохоронна система повинна бути готова слідкувати за його виконанням".
Крім того, зазначає Олександр Лемешко, каратимуться хабарники не тільки великими штрафами, максимальний з яких – до 9000 гривень, але й позбавленням або обмеженням волі на строк до чотирьох років.
Ми ж вирішили дізнатися у полтавців, яка, на їхню думку, міра покарання найбільш підходить для хабарників.
Бліци
- Пожиттєве покарання. Люди страждають, а вони на цьому прибуток свій роблять
- Тюрму! На скільки? Якнайменше, на 5 років, щоб наступний розумів відповідальність
- Потрібно їх, мабуть, у в'язницю саджати
- Як у Китаї роблять: розстрілювати
- Під суд, щоб мало не пздалося, років на 15
- Топором по голові
- Арешт і в'язниця, як вимагає Закон, тільки карати дуже сильно
- Хабарників карати? Які беруть хабарі? А, руку відрізати, щоб більше не брали
Чи допоможе новий Антикорупційний Закон подолати хабарництво – покаже лише час, але головне, на чому сходяться і правознавці, і науковці, – щоб новий Закон дійсно виконувався, а не був лише «відпискою» суспільству.