Деклараційна кампанія 2012 – в розпалі. Проте час іде, і його до її завершення залишилося не так багато. Нагадаємо, податкова декларація про майновий стан і доходи, отримані громадянами у 2011 році, подається до 1 травня поточного року, а для тих громадян, які бажають отримати податкову знижку, – упродовж всього року.
Для того, щоб знов розкрити цю актуальну тему та поглянути на перші результати кампанії декларування доходів громадян за 2011 рік, ми звернулися до голови Державної податкової служби у Полтавській області
Володимира Задорожного.
Володимире Петровичу, які саме особливості цьогорічної кампанії декларування доходів громадян?
Від минулорічної, кампанія декларування доходів громадян отриманих у 2011 році, перш за все, відрізняється тим, що цього року було змінено форму декларації, запроваджено перерахунок річної суми податку внаслідок застосування прогресивної ставки оподаткування – 17%, а також впроваджено подання декларації про доходи державними службовцями.
Нагадайте будь-ласка кому необхідно подавати декларацію про майновий стан і доходи і де її брати?
Декларацію можна отримати безкоштовно в органах державної податкової служби, а також роздрукувати з веб-сайтів ДПС України (www.sts.gov.ua) та ДПС у Полтавській області (www.sta.poltava.ua).
Обов’язок з подання річної декларації про майновий стан і доходи виникає у разі:
- отримання окремих доходів, з яких при їх нарахуванні чи виплаті податок не утримувався (наприклад доходи від здійснення операцій з інвестиційними активами, зокрема, продаж цінних паперів, корпоративних прав та інші);
- отримання доходів від фізичних осіб, які не мають статусу податкових агентів (наприклад, дохід від надання нерухомості в оренду фізичній особі, яка не є суб’єктом підприємницької діяльності);
- отримання іноземних доходів;
- отримання доходів у вигляді спадщини;
- отримання інших доходів, з яких протягом 2011 року податок не утримувався.
Обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи:
- виключно від податкових агентів, якщо інше не передбачено IV розділом ПКУ;
- від операцій продажу (обміну) майна, дарування при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок на доходи фізичних осіб.
Крім того, подати декларацію можуть фізичні особи, які мають право на податкову знижку.
Хто саме може претендувати на податкову знижку?
Це громадяни, котрі сплачували протягом минулого року за навчання закладам освіти, страхували себе або членів своєї сім’ї першого ступеня споріднення, перераховували кошти у вигляді пожертвувань неприбутковим організаціям, усиновлювали дітей, сплачували проценти за іпотечним житловим кредитом, понесли витрати у зв'язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива. Таким громадянам Податковим Кодексом надано право подати декларацію на податкову знижку та отримати повернення частини сплаченого протягом 2011 року в бюджет податку на доходи. Умови, порядок надання податкової знижки, перелік витрат, дозволених для включення до складу податкової знижки та обмеження щодо права на її нарахування, визначені у ст. 166 вищезазначеного Кодексу.
Податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а також резиденту-фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний орган державної податкової служби і має про це відмітку в паспорті.
Для того, щоб правильно заповнити податкову декларацію та з метою визначення суми загального річного оподатковуваного доходу платники податку повинні вести облік отриманих доходів у Книзі обліку доходів і витрат.
Перед поданням декларації можна попередньо звернутися за телефоном до податкової інспекції за місцем реєстрації та додатково з’ясувати всі незрозумілі для платника податку питання щодо порядку заповнення та подання податкової декларації. Якщо ж платник податків бажає отримати роз’яснення особисто, до його послуг працює безкоштовна (зі стаціонарного телефону) телефонна лінія Інформаційно-довідкового департаменту ДПС України – 0-800-501-007, а в області - інформаційно-довідкова служба з питань оподаткування у містах Полтаві та Кременчуці за номером 1507.
Володимире Петровичу, чи можете Ви зараз розповісти, про перші підсумки цьогорічної кампанії декларування в області?
Так, звісно, хоча до завершення цьогорічної кампанії декларування ще і залишився час.
На сьогоднішній день до податкових органів Полтавщини вже подали декларації про отримані у 2011 році доходи більше 13 тисяч громадян, у тому числі понад тисячу держслужбовців. Сума задекларованих доходів становить майже 272 млн.грн., що у порівнянні з відповідним періодом минулого року – більше на 57 млн.грн. Крім того, як видно з поданих декларації, вже зараз, майже 3 тисячі наших земляків вирішили скористатися своїм правом на отримання податкової знижки та також задекларували свої доходи.
Також слід відзначити, що рівень податкової культури наших громадян з року в рік зростає. Зокрема, за підсумками кампанії декларування у минулому році свої доходи, отримані не від податкових агентів та одержані за межами України, задекларували 22148 громадян Полтавщини, а це на 2095 осіб більше, ніж було у 2010 році. Як результат, торік до місцевих бюджетів області додатково надійшло майже 16 млн. грн.
І на завершення нашої розмови, на які ще моменти Ви порадите звернути увагу учасників деклараційної кампанії 2012?
Хотілося б акцентувати увагу декларантів ось на чому: під час приймання податкової декларації про майновий стан і доходи органами податкової служби здійснюється звірка даних, які були внесені до облікової картки фізичної особи – платника податків або повідомлення та знаходяться у Державному реєстрі (тобто ідентифікаційного номеру платника податків), із даними декларації.
При встановленні розбіжностей, зокрема у місці проживання, прізвищі тощо, фізичним особам необхідно заповнити заяви за ф. № 5ДР або за ф. № 5ДРП для внесення відповідних змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків. Після внесення змін до Державного реєстру дані декларації про майновий стан і доходи будуть внесені до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.
Завершуючи нашу розмову та користуючись нагодою, хочу звернутися до читачів. Шановні, полтавці, платники податків, не зволікайте, декларуйте свої доходи! Проявіть себе справжніми патріотами своєї батьківщини та порядними громадянами. Нагадую, останній день подання річних декларацій про доходи – 3 травня 2012 року. Тож, не зволікайте та не відкладайте свій візит до податкової інспекції на останній день.
Підготовлено відділом взаємодії із ЗМІ та громадськістю ДПС у Полтавській області