20 Червня 2012 08:59
1158
Заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Валерій ПАРХОМЕНКО взяв участь у відкритому засіданні обласної молодіжної ради. На порядку денному розглядалися питання: 1. Про реалізацію державної молодіжної політики в області. 2. Про проведення конкурсу соціальних проектів програм, розроблених громадськими організаціями та їх спілками стосовно дітей, молоді, жінок та сім’ї. Організатором заходу виступив відділ у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації. Участь у засіданні Ради взяли члени ради та представники громадських організацій та їх спілок (всього 46 осіб).
Розмова видалася конструктивною, влада області готова підтримувати нові ідеї молодих людей.
На виконання соціальних ініціатив Президента України Державною службою молоді та спорту України розроблено проект Стратегії розвитку державної молодіжної політики до 2020 року.
Молодь визнається не тільки об’єктом, але й активним суб’єктом державної молодіжної політики, який пропонує власні шляхи розв’язання молодіжних проблем і може дієво впливати на ключових суб’єктів політики в центрі та на місцях.
Валерій ПАРХОМЕНКО відзначив: „Держава робитиме інвестування в молодь – це збільшення обсягів ресурсів, які надаються для розвитку галузей, що здійснюють щоденний вплив на молодих людей та забезпечують якість їх життя. Також планується надання молодіжним громадським організаціям у пільгове або безоплатне користування будинків, споруд, іншого майна, необхідних для здійснення їх статутної діяльності, проведення молодіжних заходів”.
Усього ж на території області проживає близько 430 тисяч молодих людей, з них 66 330 осіб – студенти (42 240 осіб навчаються за денною формою, 23 931 здобуває вищу освіту за державним замовленням).
На території області функціонує 6 вищих навчальних закладів III - IV рівня акредитації, 25 вищих навчальних закладів І - II рівня акредитації, 2 приватні вищі навчальні заклади та 9 структурних підрозділів різної форми власності (з них 3 національні університети, 2 академії).
Мережа професійно-технічної освіти налічує 43 заклади (2 вищих професійних училища; 16 професійних ліцеїв; 1 Міжрегіональний центр професійної підготовки звільнених у запас військовослужбовців, 20 ПТУ; 4 навчальних центри при установах виконання покарань). Підготовка кваліфікованих робітників здійснюється за 136 професіями і спеціальностями. Навчаються за державним замовленням 6112 учнів. Робітничу кваліфікацію за 2 і більше професіями отримують 90 відсотків учнів, що підвищує соціальний захист молоді на ринку праці. Загальний контингент учнів та слухачів становить 14 074 особи, з них: 565 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування; 1 671 учень, який має одного з батьків; 212 учнів, які мають статус інваліда.
Для надання додаткових освітніх послуг та забезпечення інтелектуального розвитку, реалізації здібностей молоді, підготовки її до активної діяльності в галузі науки, самовизначення в майбутній професії, рішенням сьомої сесії шостого скликання Полтавської обласної ради з 1 січня 2012 року створено позашкільний навчальний заклад "Полтавську обласну Малу академію наук учнівської молоді".
Програма з реалізації молодіжної політики, підтримки сім’ї, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на 2012-2014 роки прийнята рішенням Полтавської обласної ради від 29 лютого 2012 року і всі заходи, які проводяться в області для молоді, або плануються проводитися, здійснюються на її виконання.
Заходи програми профінансовані частково, тож на сьогоднішній день ми маємо 512 тисяч гривень на молодіжну політику, з них 200 тисяч – на конкурс соціальних проектів програм, розроблених громадськими організаціями та їх спілками стосовно дітей, молоді, жінок та сім’ї.
За перше півріччя 2012 року відділом у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації проведено 30 міжнародних, всеукраїнських та обласних заходів, якими охоплено понад 20 тисяч молодих людей. Більшість цих заходів стосувалися організації змістовного дозвілля та розвитку творчих здібностей. Це дійсно важливі напрямки, однак в Стратегії розвитку державної молодіжної політики до 2020 року вказано ряд гострих проблем, які потребують негайного реагування як з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, так і з боку громадських організацій.
До цих проблем належать:
- різниця у якості освіти між містом та селом. Наростає диспропорція між підготовкою фахівців і попитом на них на ринку праці. Аспірантура вже не є кузнею кадрів вітчизняної науки. Основна частина її випускників продовжує роботу в інших галузях.
- молоді люди інтегруються переважно в сферу обміну і перерозподілу товарів і послуг, віддають перевагу робочим місцям, що не вимагають високої професійної кваліфікації. Молодим людям з обласних центрів частіше доводиться працювати не за фахом, а половині сільської молоді не вдається знайти кваліфіковану роботу взагалі.
- недостатньо розвивається культура відповідальної громадянської поведінки, мінімальна участь молоді в об’єднаннях громадян, низький рівень правової освіти молоді та знання шляхів захисту своїх прав.
- старіння житлового фонду. Процентні ставки по іпотечних кредитах залишаються недоступними для молодих людей.
- накопичення та постійне оновлення знань у молоді відбувається повільно, не дивлячись на вимоги інформаційної епохи.
- погіршення стану фізичного і психічного здоров’я молодого покоління. У молодіжному середовищі набувають поширення наркоманія, алкоголізм, туберкульоз, гепатит С та інші соціально небезпечні хвороби. Це може привести до якісного зниження репродуктивного, інтелектуального, економічного потенціалу суспільства.
- криміналізація молодіжного середовища, збільшення числа молодих людей, схильних до правопорушень.
- деформація духовно-етичних цінностей, розмиваються моральні обмежувачі на шляху до досягнення особистого успіху; криза взаємин поколінь, формування асоціальних субкультур і контркультур. Руйнування традиційних соціальних зв’язків і державної системи виховання значно нівелювало роль раніше домінуючих інститутів соціалізації – сім’ї, школи, вулиці.
Характерними рисами масової молодіжної свідомості стають: правовий нігілізм, відмова від відповідальності, інфантилізм, прагнення уникати задач підвищеної складності, ослаблення самовдосконалення.
Це ті проблеми, на вирішеннях яких повинні бути спрямовані проекти програм громадських організацій та їх спілок. Адже саме об’єднавши свої зусилля ми зможемо досягти бажаного результату.
Пріоритетами конкурсу проектів програм, розроблених громадськими організаціями та їх спілками стосовно дітей, молоді, жінок та сім’ї на 2012 рік є:
1. Боротьба з ксенофобією, расовою та етнічною дискримінацією.
2. Профілактика дитячого та молодіжного алкоголізму, тютюнопаління та наркоманії.
3. Профілактика ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, гепатиту С та інших соціально-небезпечних хвороб.
4. Проведення заходів для підвищення правової культури молоді.
5. Розвиток альтернативної молодіжної культури.
6. Розвиток міжнародного співробітництва, залучення іноземних партнерів до роботи з молоддю в Полтавській області.
7. Проведення обласного конкурсу «Студент року» під патронатом Полтавської обласної ради до Міжнародного дня студента;
8. Підтримка дітей та молоді з обмеженими фізичними можливостями для розвитку їх лідерських, комунікативних якостей, творчих здібностей та залучення до суспільно-корисної діяльності.
9. Залучення уваги громадськості до проблем багатодітних сімей, матерів-одиначок та сімей з дітьми інвалідами. Підвищення правової грамотності багатодітних сімей щодо своїх прав і пільг.
10. Запобігання насильству в сім’ї та протидія торгівлі людьми.
11. Забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, піднесення ролі жінки та утвердження гендерної культури у суспільстві.
12. Пропаганда сімейних цінностей, підвищення престижу відповідального батьківства, актуалізація важливості ролі сім’ї у вихованні дітей.
Прес-служба Полтавської ОДА