Враховуючи прийняття нового Порядку і численні звернення громадян до Центру з надання безоплатної первинної правової допомоги з питанням роз’яснення порядку реєстрації права власності на земельну ділянку, юристи Центру вирішили викласти поетапно порядок реєстрації права власності на земельну ділянку у 2014 році.
З 2013 року здійснити реєстрацію права власності чи іншого права на землю (оренда, сервітут, суперфіцій, емфітевзис) можна через Державну реєстраційну службу України ( Укрдержреєстр ) яка веде Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Саме після державної реєстрації виникає, змінюється чи припиняється відповідне право на нерухоме майно.
17 жовтня 2013 року Кабінетом Міністрів України затверджено Постановою № 868 новий Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що вступив в дію з 11 лютого 2014 року. Де-факто порядок реєстрації права власності на земельну ділянку не змінився.
Отже, для здійснення реєстраційних дій потрібно:
По-перше, потрібно визначитися на території якого місцевого органу Укрджреєстру знаходиться Ваша земельна ділянка. Це можна зробити на сайті Укрдержреєстру
http://www.drsu.gov.ua/
По-друге, необхідно підготувати наступний перелік документів для подачі до місцевої Реєстраційної служби:
- витяг з Державного земельного кадастру (ДЗК);
- заява про реєстрацію права власності на земельну ділянку;
- копію та оригінал паспорту громадянина України;
- копію та оригінал ідентифікаційного номеру;
- підтвердження оплати за видачу витягу з Державного реєстру прав (120 грн.);
- підтвердження оплати держмита (119 грн.);
- документ - підстава виникнення права на ділянку (договір купівлі-продажу (дарування, міни), рішення суду, свідоцтво на спадщину, тощо);
- довіреність, якщо документи подаються представником (нотаріально засвідчена, якщо від фізичної особи);
- оригінал та копію паспорту, ідентифікаційного номеру представника, якщо документи подаються представником.
Витяг з ДЗК потрібно брати у територіальному відділі Державного земельного агентства України шляхом подачі Заяви про надання відомостей з Державного земельного кадастру встановленого зразка. Зразок заяви можна знайти за посиланням
http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1051%D0%B1-2012-%D0%BF/print1394879072285212 додаток №42. Плата за отримання витягу складає 53 грн.
Законом передбачено, що витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку видається заявнику в день надходження заяви про його надання. Довідки та кадастровий план мають бути видані протягом 10 днів.
Витяг з Державного земельного кадастру (ДЗК) не має потреби подавати у випадку, коли документи, які є підставою виникнення, переходу чи припинення права власності або інших прав, містять в собі інформацію про кадастровий номер.
Бланк заяви для реєстрації права власності можна скачати на сайті Реєстраційної служби України за посиланням http://www.drsu.gov.ua/show/10163
Реквізити для оплати держмита та видачу витягу можна знайти на сайті місцевої Реєстраційної служби або безпосередньо у Реєстрацій службі за місцезнаходженням Вашої земельної ділянки.
Строк розгляду заяви та документів державним реєстратором складає 5 робочих днів, в окремих випадках 14 робочих днів. Після спливу вищезгаданого строку державний реєстратор видає один з наступних документів:
- витяг з державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обтяжень;
- свідоцтво з Державного реєстру прав (тільки для новосформованих земельних ділянок, які надавались на підставі рішення місцевої ради/розпорядження держадміністрації/наказу обласного управління Державного агенства земельних ресурсів України або заяви власника, в разі зміни цільового призначення чи поділу земельної ділянки);
- відмову в реєстрації прав, у випадку наявності формальних недоліків.
Після державної реєстрації права власності Ви стаєте повноправним власником земельної ділянки та можете розпоряджатися нею на власний розсуд.