Для підтримування безпечної, економної і безперебійної роботи газового устаткування необхідно систематично очищати димохід, вентиляційні канали від сажі та засмічень.
Але споживачам треба мати на увазі, що під час планово-технічного обслуговування та інших робіт по обслуговуванню внутрішньобудинкових систем газопостачання працівники ПАТ «Полтавагаз» не проводять обслуговування димових та вентиляційних каналів, а лише перевіряють наявність у них тяги. До того ж газовому господарству власникам потрібно своєчасно надавати акти ДВК, так як, несправність ДВК загрожує виникненням аварійної ситуації та небезпекою отруєння мешканців.
Згідно Правил безпеки систем газопостачання, підставою для відключення газопостачання є:
1.Отриманий акт на ДВК з висновком про непридатність ДВК.
2.Відсутність тяги.
3.Виявлене неправильне облаштування ДВК.
Правилами визначена і періодичність обстеження ДВК:
- димоходи опалювальних печей, ємкісних газових водонагрівачів і опалювальних котлів, які працюють сезонно, – не рідше ніж один раз на рік (перед початком опалювального сезону), які працюють цілий рік, – два рази на рік (навесні і восени);
- димоходи опалювально-варильних печей не рідше ніж два рази на рік: перед початком і після закінчення опалювального сезону;
- димоходи від газових проточних і ємкісних газових водонагрівачів для гарячого водопостачання, ресторанних газових плит (залежно від матеріалу) – не рідше ніж один раз на 6 місяців (цегляні, цегляні і азбестоцементні, цегляні і керамічні димоходи) і не рідше ніж один раз на рік (металеві – з товщиною стінки не менше 3 мм, азбестоцементні, керамічні та із жаростійкого бетону).
Обслуговування димоходів газового обладнання з відведенням продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку необхідно проводити одночасно з обслуговуванням газового обладнання за документацією з експлуатації заводів-виробників.
Вентиляційні канали підлягають перевірці і прочищенню одночасно з димовими. У разі відсутності димових каналів вентиляційні канали підлягають перевірці один раз на рік.
В зимовий період, не рідше одного разу на місяць, домовласник приватного будинку повинен проводити огляд оголовків димоходів, щоб вчасно запобігти їх обмерзанню і закупорці.
Перевірка і прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об’єктів, житлових та громадських будинків оформляються актом, рекомендованої Правилами форми.
Один примірник акта перевірки і прочищення димових каналів передається газорозподільному підприємству. Строк зберігання актів – 12 місяців.
У випадку виявлення несправних та непридатних до подальшої експлуатації димових і вентиляційних каналів особа, яка виконує їх перевірку, зобов’язана попередити власника (балансоутримувача або орендаря) про заборону користування газовим обладнанням, невідкладно направити газорозподільному підприємству акт перевірки технічного стану димових та вентиляційних каналів для подальшого відключення газових приладів від системи газопостачання.
За відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах та несправностей оголовків димових і вентиляційних каналів газове господарство має право відключити від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків шляхом встановленням заглушки.
Хто повинен відповідати за стан ДВК?
Згідно Правил безпеки систем газопостачання – безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових і вентиляційних каналів житлових і громадських будинків забезпечує власник (балансоутримувач та/або орендар). Тобто, відповідальність за стан димових та вентиляційних каналів у житлових будинках покладається на керівників житлово-експлуатаційних організацій, у житлових кооперативах – на голову, у приватних будинках – на власників, у орендованому приміщенні – на винаймача.
Увага! Перевірка і прочищення димових та вентиляційних каналів повинні виконуватися спеціалізованою організацією, яка має дозвіл на виконання цих робіт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.