Згідно ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі підлягають обов'язковому державному технічному огляду у встановленому порядку. На кожний транспортний засіб, що пройшов державний технічний огляд і визнаний технічно справним, видається талон про проходження державного технічного огляду (далі талон ДТО).
Та трапляється, що власники транспортних засобів вдаються до хитрощів і намагаються придбати підроблений талон чи виготовити його самостійно.
Сучасні технології дозволяють творити чудеса, іноді з першого погляду дійсно здається що підробний талон практично неможливо відрізнити від оригіналу. Затим, ті ж самі сучасні технології дозволяють і удосконалювати захист від підробок, тож працівники ДАІ по знайомим елементам захисту відразу визначать «липовий» талон техогляду.
Так, протягом 8 місяців поточного року у місті Полтава було вилучено більше 20 «липових» талонів Державного технічного огляду.
Начальник ВДАІ з обслуговування міста Полтави, підполковник міліції Валерій Корнієнко говорить: «Більшість фальшивих талонів вилучається у водіїв, за якими тягнеться шлейф несплачених штрафів за порушення правил дорожнього руху. Також у випадках, коли на транспортних засобах перебиті номера агрегатів та внесені несанкціоновані зміни до конструкції, та у старих, несправних автомобілях».
Так, на днях, у центрі міста Полтава державтоінспектор вилучив у водія талон з явними ознаками підробки. Як з’ясувалося пізніше – документ виявився копією талону, яку виготовили за допомогою звичайного сканера.
Іноді мотивами придбання таких фальшивок, навіть не зважаючи на ймовірність кримінальної відповідальності, є бажання зекономити гроші, адже проходження ТО вантажними автомобілями передбачає сплату податків від 1 000 до 3 000 гривень, тоді як «самопальний зразок», за словами водіїв, можна купити за декілька сотень гривень.
Та незважаючи на причини, якими керувалися покупці, результат один – талон, що викликає сумнів у державтоінспектора, буде відправлено на експертизу.
Начальник сектору технічного дослідження документів та почерку НДЕКЦ при УМВС, підполковник міліції Тетяна Дейнека пояснює: «Талон ДТО представляє собою документ установленої форми, на якому зазначені реквізити транспортного засобу і відмітка про дату проходження техогляду наступного разу. За ступенем захисту він схожий на банкноту: випускається на спеціальному папері, є голограма, яка змінює зображення і колір при зміні кута нахилу, має захисну сітку, мікрошрифт та позначення, нанесені невидимою фарбою».
При чому, види ступенів захисту, їх розташування та колір невидимої фарби можуть змінюватися за узгодженням з ДДАІ МВС.
Також слід додати, що експерт криміналіст в процесі дослідження шляхом комплексного застосування спеціальних знань із різних галузей (судово-технічної експертизи документів, судової комп’ютерно-технічної експертизи, трасології, авторознавства) виявляє систему ознак способу виготовлення документів, що дозволяє встановити не лише вид технічного засобу, а й можливість ідентифікувати його.
Начальник ВДАІ Валерій Корнієнко продовжує: «Якщо криміналістична експертиза покаже, що талон ДТО підроблений, то на водія буде накладено штраф, як мінімум за експлуатацію транспортного засобу, який не пройшов техогляд. Далі будуть з’ясовуватися обставини придбання талону».
Тож не виключно, що слідчі органи порушать кримінальну справу по факту використання чи підробки фальшивого документу.
Валерій Корнієнко підкреслює: «Марно розраховувати, що інспектори ДАІ не виявлять підробку, за використання якої доведеться відповідати по закону. Тим більш, що всі автомобілі, при проходженні Державного технічного огляду реєструються і зберігаються у автоматизованій базі даних Державтоінспекції в установленому МВС порядку. А власник підробленого талону у базі числиться з відсутністю техогляду».
До речі, талон ДТО є документом суворої звітності, а стаття 358 Кримінального кодексу України, у разі використання завідомо підробленого документа передбачає відповідальність у вигляді штрафу до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.