26 Апреля,
03:20

Об’єднуються Лохвицька і Васильківська громади

06 Апреля 2017 08:52   114
Однією з ключових змін в державі на сьогодні є реформа місцевого самоврядування, здійснення якої супроводжується процесом децентралізації влади – передачею значних повноважень та ресурсів від органів державної влади до органів місцевого самоврядування.

Важливою складовою та запорукою реалізації реформи місцевого самоврядування є формування спроможних громад, яке відбувається шляхом створення ОТГ – об’єднання територіальних громад.

Одначе перші два роки реформування (2015–2016) в Україні були насичені втіленням пілотних проектів, а Кабмін вважав спроможними будь-які громади, які об’єднувалися. На Полтавщині у перший рік реформи місцевого самоврядування з’явилося 14 ОТГ, в Україні – 170. За минулий рік у області кількість ОТГ зросла до 27, Україна закінчила 2016 рік на відмітці 370 об’єднаних територіальних громад.

Дещо змінив свою риторику і Кабмін, перейшовши від кількісних до якісних показників: у подальшому повинні утворюватися лише спроможні ОТГ, тобто ті, що на належному рівні можуть забезпечити життя свого населення та функціонування інфраструктури. При цьому зберігається акцент саме на добровільному об’єднанні. Громади мають шанс від держави самим вирішувати, у які територіальні спільноти організовуватися. Але при пасивному ставленні громад до об’єднання їх долю вершитиме держава. Але ж тут маємо за приклад процес декомунізації, коли та ж сама інертність населення призвела до того, що після рішення Верховної Ради України люди прокинулися ранком і виявили, що вони вже мешканці хто Горішніх Плавнів та Кропивницького, а хто села Жабки Лохвицького району…

Лохвиця: кроки до об’єднання

Питання проведення добровільного об’єднання територіальних громад м. Лохвиця, с. Криниця Лохвицької міської ради з територіальними громадами Лохвицького району в Лохвицьку територіальну громаду з центром у місті Лохвиця було ініційоване Віктором Радьком на правах Лохвицького міського голови ще у грудні 2016-го року.

21-го січня 2017 року у районному Будинку культури відбулися громадські слухання з приводу цього питання. У результаті проведеного голосування ініціатива міського голови була підтримана територіальною громадою, яка висловилася за те, щоб до неї за своїм бажанням приєднувалися інші громади Лохвицького району.

У лютому відбулося пленарне засідання 17 сесії Лохвицької міської ради 7 скликання, на якому депутати міської ради одноголосно дали згоду на добровільне об’єднання територіальних громад району у Лохвицьку територіальну громаду з центром у місті Лохвиця.

Наступним кроком стало звернення Лохвицького міського голови В.І. Радька до Харківецької, Безсалівської, Бербеницької, Білогорільської, Васильківської, Гирявоісковецької, Ісковецької, Жабківськівської, Лучанської, Ригівської, Свиридівської, Яхниківської сільських рад з пропозицією про добровільне об’єднання територіальних громад в одну Лохвицьку територіальну громаду з центром у місті Лохвиця.

Сільські ради розглядали цю пропозицію протягом місяця шляхом проведення громадських слухань серед свого населення. У результаті від пропозиції про об’єднання відмовилися усі вищезгадані сільські ради, окрім Васильківської.

Друге зібрання лохвицької громади

Враховуючи вищесказане, виникла необхідність у організації чергового громадського слухання, аби заручитися підтримкою лохвицької громади в питанні проведення добровільного об’єднання територіальних громад міста Лохвиця, села Криниця Лохвицької міської ради та сіл Васильки, Гаївщина, Христанівка Васильківської сільської ради в Лохвицьку об’єднану територіальну громаду з центром у місті Лохвиця.

На громадські слухання, проведення яких було призначене на 29 березня, були запрошені жителі м. Лохвиця та с. Криниця, Васильківський сільський голова, депутати Полтавської обласної, Лохвицької районної та Лохвицької міської рад, голови райдержадміністрації та районної ради, члени виконавчого комітету міської ради, керівники підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності, представники громадських об’єднань. Декотрі із запрошених гостей цікавості до цього заходу не виявили.

Суть реформи – у відновленні місцевого самоврядування

Натомість активна громадськість, що зібралася того дня у сесійній залі міської ради, скористалася можливістю обговорити нюанси впровадження реформи місцевого самоврядування із запрошеним на громадські слухання регіональним координатором проекту "Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні" Олександром Полупаном.

На його думку, саме у відновленні місцевого самоврядування і полягає суть реформування. А об’єднання територіальних громад є механізмом впровадження реформи місцевого самоврядування, а відтак і децентралізації. Адже об’єднаній територіальній громаді передається в комунальну власність і управління декілька галузей, які забезпечують життєдіяльність населення. Це освіта (шкільна, позашкільна, дошкільна), медицина (первинний рівень, який включає дільничні лікарні, амбулаторії, фельдшерсько-акушерські пункти), заклади культури (Будинки культури, сільські клуби), заклади фізичної культури і спорту. Також у ОТГ переходять і заклади із сфери соціального захисту населення, зокрема територіальні центри обслуговування населення. Функціонування всіх цих закладів фінансуватиметься із бюджету місцевої об’єднаної громади, для чого передбачена ресурсна база.

Фінансування ОТГ

Як пояснив Олександр Полупан, відбуватиметься воно через розширення податкової бази, тобто завдяки власним надходженням. На сьогодні у бюджетах тих громад, які профункціонували близько року, більше 50% займає податок на доходи фізичних осіб. З наступного, 2018 року в місцеві бюджети передається 5% рентної плати за видобуток вуглеводнів. Розподіл іде таким чином: 2% йде у обласний бюджет, решта 3% – в об’єднану громаду, а для необ’єднаних громад картина інша: 2% – для району, і лише 1% – у міські, сільські ради.

Оскільки в об’єднану громаду переходять медицина і освіта, то державні субвенції, медична і освітня, будуть направлені у бюджет громади. Крім цього територіальним громадам законодавством передбачено державну підтримку, яка йтиме двома каналами. Перший – це державний фонд регіонального розвитку, який фінансує крупні, від 1 мільйона гривень і більше, проекти, що впливають на розвиток громади. Робиться це на конкурсній основі, але перевагу фонд надає саме ОТГ і міжмуніципальному співробітництву. Ще одним джерелом надходжень є спеціалізована субвенція на відновлення і розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад (розподіляється по громадах в залежності від площі і кількості населення).

Яким чином функціонує ОТГ?

Об’єднана територіальна громада отримує статус міста обласного значення. Відповідно створюється потужний виконавчий комітет, який має свої відділи – освіта, медицина, культура та ін. та повністю забезпечує діяльність цих структур.

У населеному пункті, який приєднується до громади, відповідно до чинного законодавства, створюється старостинський округ. І сільський голова автоматично виконує обов’язки старости до наступних виборів. Старості надаються повноваження і покладаються на нього обов’язки рішенням ОТГ. Тобто, все іде по принципу доступності, щоб жителі населених пунктів, які приєдналися до центральної садиби, не те що не відчули ніяких незручностей, а всі питання життєдіяльності вирішували саме в цій громаді, саме в цьому старостинському окрузі.

Обов’язковим атрибутом об’єднаної територіальної громади стануть центри надання адміністративних послуг, які нині є лише в райцентрах. У населених пунктах колишніх сільських рад створюється міст, тобто віддалене комп’ютеризоване робоче місце ЦНАПу, де видаватимуться всі без винятку довідки.

Дещо про освіту в ОТГ

У зв’язку з тим, що освіта повністю переходить у комунальну власність і на фінансування громади, педагоги стануть працівниками виконавчих структур ОТГ.

Медицина в ОТГ

Після реалізації на Полтавщині пілотного проекту, що передбачав розподіл медицини на первинний (сімейна) і вторинний рівні (стаціонари), нині ця галузь знову входить у черговий етап реформування. Ним передбачено створення госпітальних округів. Зараз сформовано 4 з них. Та варто пам’ятати, що госпітальний округ – це лише управлінська установа, яка за участю громади (!) координуватиме лікарні вторинного рівня медицини. Первинний рівень переходить у об’єднану громаду, а його приміщення і майно передаються у комунальну власність ОТГ.

Обговорення: за чи проти об’єднання?

– У об’єднанні "Лохвиця – Васильки" я ніяких ризиків не бачу, – резюмував на громадських слуханнях регіональний координаторо проекту "Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні" Олександр Полупан, – навпаки, ви створите центр об’єднаної територіальної громади, до якої у перспективі можуть приєднуватися й інші – така громада Кабміном буде визнана спроможною.

Анатолій Білан, голова постійної депутатської комісії з питань економічного розвитку, планування, бюджету та фінансів, взявши участь у обговоренні, зауважив:

– Такі громади як лохвицька і васильківська мають дивитися вперед і шукати можливість для розвитку. Хотілося б, щоб ті кошти, які у нас заробляються на рівні міста, на рівні об’єднаної територіальної громади залишалися у нас. Тобто, щоб ми самі могли планувати, куди їх витрачати і як. Звичайно, це поки що мрія, до втілення якої ми, сподіваюся, дійдемо. Одним з тих важелів, який мене спонукає голосувати за об’єднання, є те, що до місцевого бюджету надходитиме частина (60%) податку на доходи фізичних осіб. А це кошти, які ми можемо направляти на розвиток нашої інфраструктури.

Свої аргументи на підтримку створення ОТГ навів і Володимир Севастьянов, голова постійної депутатської комісії з питань будівництва, транспорту, зв’язку, водно-земельних відносин, екології та охорони навколишнього природного середовища:

– Об’єднуватися варто хоча б тому, що за минулий рік у нас з-під ніг "викачали" і передали в державний бюджет 3 мільярди 400 мільйонів гривень із Лохвицького району. З 1 січня 2018 року ці кошти будуть ділитися так: 95 % – залишаться за державним бюджетом, 2% – за обласним, і 1% – за сільською чи міською радою, в залежності від того, скільки бурових знаходиться на території тієї чи іншої сільської ради. Якщо подивитися на ці цифри, то при створенні об’єднаної територіальної громади з 1 січня до нас надійдуть 3% – це 102 мільйона гривень!

– У разі створення ОТГ нас чекають вибори. Я хочу, щоб люди знали: ми "не тримаємося за стільці" і йдемо на цей крок усвідомлено, – сказав, звертаючись до присутніх у залі Лохвицький міський голова Віктор Радько. – Я дякую Васильківському сільському голові Валентині Петрашевій, що вона так само вболіває за своє село і його людей. Тоді, на громадських слуханнях у Васильках, була присутня третина села. Всі розуміють,що так далі жити не можна, треба розвиватися. А на сьогодні саме об’єднання територіальних громад є механізмом покращення життя наших людей.
Лохвицька міська рада (Вікторія Шрамко, провідний спеціаліст зі зв’язків з громадськістю міськвиконкому)
Рекомендуем почитать
25 Апреля 17:28,   62
Із метою проведення державного контролю за дотриманням організаціями і громадянами вимог Законів України «Про тваринний світ», «Про мисливське господарство та пол ...
24 Апреля 17:01,   96
Только в случае положительных ответов министров Евросоюза украинцы получат возможность путешествовать по европейским странам без виз сроком до 90 дней.  ...
24 Апреля 11:10,   136
Після того, як міськголова Полтави видав розпорядження про скликання чергової сесії 16 червня, "Штаб спротиву", після двотижневої роботи, залишив міськраду. ...
24 Апреля 10:32,   71
Відповідно до наказу відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міськради від 06.01.2017 № 18 «Про проведення атестаційної експертизи дошкільного навчального закладу № 6 &laq ...
22 Апреля 15:58,   212
Ми пропонуємо в даному проекті використовувати мульттерапію – як колективну анімаційну творчість, яка дозволяє полегшити кризові стани.
22 Апреля 09:00,   157
Виконком міськради затвердив рішення "Про роботу міського пасажирського транспорту у Великодні і поминальні дні в 2017-му", враховуючи збільшення пасажиропотоку у поминал ...
21 Апреля 08:28,   97
У терцентрі соцобслуговування відбувся захід, приурочений річниці аварії на Чорнобильській АЕС.
20 Апреля 16:39,   95
20 квітня 2017р. психологом 4-го ДПРЗ Кременчука на запрошення «Центру реабілітації та адаптації учасників бойових дій, членів їх сімей та внутрішньо переміщених осіб»  ...
20 Апреля 09:40,   70
У парку “Ювілейний” на честь городян, котрі загинули в боротьбі за незалежність і цілісність України в зоні АТО, заклали Алею пам’яті. ...
20 Апреля 08:51,   150
Із майже дев’яти тисяч громадян призовного віку (20-27 років), котрі підлягають виклику на призовні комісії, у весняну призовну кампанію з Полтавщини призвуть – 545 осі ...
Все новости раздела →
разместить рекламу
разместить рекламу
разместить рекламу

Использование материалов сайта разрешается при условии обязательного указания активной, не закрытой от индексирования поисковыми системами, не скриптовой гиперссылки на сайт Полтава-Инфо – Poltava.Info, для печатных изданий – с формулировкой «по материалам сайта Poltava.Info».

Внимание! Перепечатка и копирование информации из разделов Афиша Полтавы, Финансы, Заведения HoReCa, Здоровье и красота, Каталог предприятий, Туризм и путешествия, Дом и ремонт запрещена в любом виде!

Администрация сайта Полтава-Информ не всегда разделяет мнение авторов статей и не несет ответственности за содержание информации, которая размещается посетителями ресурса.

© 2004-2017 «Полтава-Инфо» информационный сайт
О проекте
|
Размещение рекламы
|
Контакты
|
Обратная связь