З 1 грудня прожитковий мінімум працездатного українця складає 922 гривні. У порівнянні з попереднім показником це – на 14 гривень більше. Така порівняно невелика сума в обрахунку на загальну кількість населення складає 126 мільйонів гривень бюджетних коштів щомісячно. Звідки береться показник прожиткового мінімуму, як його обраховують і що він дає, досліджували Руслан Гунько та Дмитро Ейбатов.
Фахівці говорять: треба чітко розуміти, що таке прожитковий мінімум і звідки він береться, перш ніж його обговорювати. Вони додають: будь-які надбавки до нього чітко обраховуються і є результатом роботи усієї держави.
Загалом прожитковий мінімум – це вартість певного набору товарів та продуктів, які необхідні для нормального життя людини. До цього набору в Україні, говорить Ірина Шупик, входить приблизно 250 товарів і послуг, що чітко регламентовані законодавством і їх формують відповідні органи.
Ірина Шупик, кандидат політичних наук, доцент кафедри «Економічної теорії та економічних досліджень» ПДАА:
"Після того як Міністерство охорони здоров'я і Міністерство економіки формувало оці набори продовольчі і непродовольчі, далі вступає інша структура - Держкомстат надає інформацію про вартість цього набору товарів та послуг. Після цього Кабмін розраховує грошове вираження кожного з кошиків".
Вона додає: усі товари розраховуються у потребах на одну людину, а деякі послуги та товари загального вжитку розраховують у потребах на середньостатистичну сім'ю, що складається з 3 людей.
До речі, розрахунок прожиткових мінімумів – це загальносвітова практика, яку Україна перейняла у 1999 році, коли вперше було пораховано його у наших реаліях. Але ж не все позитивне, говорить Ірина Шупик, наші можновладці перейняли. Наприклад, у майже всіх європейських країнах такий набір товарів і послуг включає у себе близько трьох тисяч найменувань. До того ж, туди входять такі пункти, як ремонт автомобіля, техніки, подорожі на відпочинок і т.д.
У нас прожитковий мінімум рахується для чотирьох різних соціальних і демографічних груп населення. Так відтепер прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років складає 799 гривень, для дітей віком від 6 до 18 років – 957 гривень, для осіб, які втратили працездатність, – 734 гривень, для працездатних осіб 922 гривні. Середній же показник складає 875 гривень.
Але при цьому фахівці відзначають: такий показник значно менший, ніж реальний мінімум, який потрібен громадянину України для життя.
Ірина Шупик, кандидат політичних наук, доцент кафедри «Економічної теорії та економічних досліджень» ПДАА:
"Згідно з даними профспілок, навіть затверджений зараз мінімум прожитковий не відповідає потребам. Реально він повинен бути в 2-3 рази більше, тобто, на рівні 2500".
Як повідомляють у Міністерстві праці та соціального захисту, при обліку цін за вересень, реальний прожитковий мінімум наразі повинен складати 952 гривні. Тобто, надбавка у 14 гривень реального впливу на бюджет громадян України не дасть.
Ми запитали у полтавців, чи зможуть вони прожити місяць на гроші, що їх передбачає новий прожитковий мінімум?
Бліци
- Змогли б, дуже скромно, маючи город та роблячи на цьому огороді
- Тут на пенсію ледь проживаєш взагалі
- Все дорого, все дорого
- Не вистачило б
- Сумніваюсь
- Можна ж економити, на місяць, я думаю, вистачить 800 гривень
- Не вистачить ні на що, ні, тим паче, на продукти