Верховна Рада України скасувала закон, яким заборонялося стягнення пені за несвоєчасну сплату за житлово-комунальні послуги. Дія цього закону припиняється 1 січня 2011 року. За таке рішення проголосувало 255 нардепів. Нагадаємо, цей закон був прийнятий у 1996 році у зв'язку з несвоєчасною виплатою державою заробітних плат, пенсій і стипендій. Яка ситуація наразі у Полтаві з оплатою комунпослуг, знає Руслан Гунько.
Відтепер тим, хто заборгував за комунальні послуги, прийдеться не солодко. З 1 січня 2011 року за борг доведеться ще й платити. Пеня буде нараховуватися, як і в 1996 році, в розмірі однієї сотої відсотка за 1 день прострочення, але не більше, ніж сама заборгованість. В управлінні житлово-комунального господарства міськвиконкому введення такої пені підтримують, адже статистика свідчить: боржникам у нашому місті важко розлучатися із грішми. З майже сімдесяти шести тисяч зареєстрованих абонентів, говорить заступник начальника управління Олександр Олефір, 55 тисяч мають заборгованість. Виходить немала цифра, наголошує посадовець, а саме 10 мільйонів 624 тисячі гривень. Тому введення пені, певний, стимулюватиме боржників, а також покращить роботу комунальних підприємств.
Олександр Олефір, заст. начальника управління житлово-комунального господарства Полтавського МВК:
"Виплата цієї пені дасть змогу комунальним підприємствам міста більш якісно виконувати свої обов'язки і зобов'язання перед споживачами по утриманню будинкових і прибудинкових територій".
Підтримують введення пені і в комунальних підприємствах «Полтававодоканал» і ВАТ «Полтавагаз». Сума боргу в мешканців міста перед підприємством «Полтававодоканал» – близько мільйона гривень. А от керівництво ВАТ «Полтавагаз» наголошує: їм мешканці міста заборгували аж 22 мільйона 86 тисяч гривень. Тому введення пені у цьому підприємстві підтримують палко.
Правознавці, натомість, дивуються: як держава планує стягувати пеню за комунальні послуги з людей, котрим підприємства, на яких вони працюють, затримує або не виплачує зарплатню.
Юрій Моторний, адвокат: "Необхідно, щоб держава брала до уваги й іншу сторону.
Наприклад, в Полтаві є велика кількість людей, яким зарплатня не платиться роками. Як ці люди можуть оплачувати комунальні послуги, якщо держава зі своєї сторони не забезпечила конституційне право людини на своєчасне одержання заробітньої плати. Пеня за 1 день 0,01%. Вона буде зростати і сума буде велика".
У Полтавському міськвиконкомі шлях вирішення цієї проблеми бачать свій.
Олександр Олефір, заст. начальника управління з житлово-комунального господарство Полтавського МВК:
"Невчасна виплата заробітної плати ні в якому разі не звільняє споживача послуг від сплати цих послуг, але ж, з іншого боку, може викликати регресивні позови до судів на ті організації, що винні в затримці виплати заробітної плати. Через що люди не сплачують комунальні послуги".
А от думка мешканців міста, які і є головними платниками за комунальні послуги, розділилася.
Бліци
- Хто не платить, тому усе-одно
- Це буде більш добре. Це привчить до порядку, тому що я теж іноді затримую, тепер буду платити вчасно
- Я думаю, потрібно. Тому що іноді наш народ не розуміє, що потрібно платити, а коли пеню введуть, тоді замислиться
- Я вважаю, що це дуже неправильно. Тому що, на жаль, зараз не всім вчасно платять заробітну плату, то людина не може знайти ті гроші заплатити за квартиру. Вважаю, вони нас взагалі хочуть довести
- З однієї сторони- так, з іншої - ні. Тому що: чим винні ті люди, які вчасно платять і не отримують необхідних послуг?!