Перш за все із 2011 року зменшиться кількість податків та зборів, так із 29 загальнодержавних та 14 місцевих залишилось тільки 18 загальнодержавних та 5 місцевих. До місцевих податків віднесено : податок на нерухомість ( передбачено застосування з 1січня 2012 року) та єдиний податок. З січня наступного року відмінено комунальний податок, податок з реклами, ринковий збір, податок за використання місцевої символіки та розміщення об"єктів торгівлі. Натомість будуть справлятися до місцевих бюджетів збір за паркування транспорту, збір за впровадження деяких видів підприємницької діяльності та туристичний збір .
Які новації в оподаткуванні чекають на фізичних осіб з 1 січня 2011 року?
Оподаткуванню доходів фізичних осіб присвячено IV розділ Податкового кодексу України.
Оподаткування заробітної плати.
Для більшості доходів ( у тому числі зарплати, виплати за цивільно-правовими договорами) передбачене введення прогресивної ставки податку з доходів. У разі, якщо розмір місячного доходу громадянина менше або дорівнює 10-ти розмірам мінімальної заробітної плати (станом на 1 січня звітного податкового року) ставка податку 15%, якщо доход більше 10 мінімальних заробітних плат, то різниця від перевищення оподатковується за ставкою 17%. Податкові агенти, тобто, юридичні особи та підприємці, що нараховують доходи громадянам повинні крім квартальної звітності 1ДФ, подавати до податкової інспекції за місцем реєстрації ще й помісячну декларацію про нараховані доходи.
Як і в минулих роках при нарахуванні заробітної плати застосовується податкова соціальна пільга. Право на неї мають лише ті особи, які отримують зарплату у сумі, що не перевищує розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. Податкова соціальна пільга буде нараховуватися у розмірі 100%, 150% та 200% від 0,5 прожиткового мінімуму для працездатної особи. Але перелік осіб, що будуть користуватися соцпільгою дещо змінено та розширено. Так, на соціальну пільгу у 2011 році матимуть право:
-платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, матиме право на пільгу у розмірі 100%, в розрахунку на кожну таку дитину;
-одинока мати (батько), удова (удівець) або опікун, піклувальник- 150% пільги в розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;
-особа, яка утримує дитину-інваліда, - 150% пільги в розрахунку на кожну дитану-інваліда віком до 18 років;
-учасники бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (крім учасників, які є інвалідами 1 і 2 груп), -150% пільги;
- інваліди 1 і 2 груп із числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни-200% пільги;
-особа, нагороджена чотирма й більше медалями "За відвагу",- 200% пільги.
Для інших пільгових категорій платників податків розміри пільг залишено на старому рівні. Як і раніше, пільгу застосовуватимуть за одним місцем роботи на підставі поданої платником податку заяви разом з підтверджуючими документами ( крім державних службовців, які можуть не подавати заяви, але зобов"язані надати підтвердні документи). Звертаємо увагу, що відповідно до Податкового кодексу України у січні 2011 платникам податку, які мають право на податкову соціальну пільгу, слід подати відповідні заяви разом з підтверджуючими документами за одним місцем роботи.
Податкова соціальна пільга не застосовується до доходу:
- самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також від іншої професійної діяльності;
-доходів платника податку, інших ніж заробітна плата;
-зарплати, яку особа отримує одночасно зі стипендією, грошовим чи майновим забезпеченням учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад"юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджетів.
Відмінністю від чинного порядку застосування податкової соціальної пільги є те, що з наступного року пільгу надаватимуть, у тому числі в місяці звільнення. Звертаємо увагу податкових агентів, що згідно вимог Податкового кодексу України вони зобов"язані проводити перерахунок суми доходів, нарахованих найманим працівникам у вигляді заробітної плати та наданої соцпільги щороку під час нарахування зарплати за останній місяць звітного року.
Оподаткування доходу від продажу нерухомого майна.
Не оподатковується доход від однократного продажу (обміну) протягом року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об"єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці). Ця пільга поширюється лише на перелічені об"єкти і виключно за умови, що вони перебували у власності громадянина понад три роки. Якщо дані умови не виконуються, то при продажу нерухомості сплачується податок у розмірі 5%. При отриманні вказаного доходу нерезидентом, ставка податку становить 15%.
Доход від продажу об"єкта нерухомості буде визначатися з його оціночної вартості.
Оподаткування доходу від продажу рухомого майна.
Відповідно до норм Податкового кодексу України продаж легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера не частіше одного разу протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 1%. Якщо продаж рухомого майна здійснюється частіше, то ставка становить 5% від ціни зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об"єкта та не нижче 25% вартості такого самого нового об"єкта рухомого майна.
Оподаткування доходів від спадкування та дарування.
Як і минулих роках оподаткування доходів отриманих від спадщини залежить від ступеня споріднення спадкодавця із спадкоємцем та від того, який об"єкт отримано у спадщину (об"єкт нерухомого майна, об"єкт рухомого майна, об"єкт комерційної власності, готівку або кошти, суму страхового відшкодування).
Ставка податку залежить від ступеня споріднення- першого (0%) чи другого (5%). До першого ступеня споріднення належать батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Всі інші родичі є членами сім"ї другого ступеня споріднення.
За нульовою ставкою оподатковуватимуть вартість рухомого та нерухомого майна, успадкованого дитиною- інвалідом, незалежно від ступеня споріднення.
Для всіх спадкоємців звільняються від оподаткування успадковані непогашені вклади в установах Ощадбанку СРСР та установах державного страхування СРСР.
Будь-яка спадщина отримана нерезидентом або від нерезидента оподатковується за ставкою 15%.
Нотаріально засвідчені подарунки від фізичних осіб оподатковуватимуть за тими ж правилами, що й спадкування.
Тетяна Шапаренко начальник відділу масово - роз'яснювальної роботи та громадян Полтавської МДПІ