За останній рік їх зникло більше 70, знайти вдалося тільки 7. Власники - комунальні служби міста кажуть: виходять зі становища як можуть. І здебільшого закривають каналізаційні колодязі... не зовсім люками. Тему досліджувала Олена Ляшенко.
На поверхні землі їздять машини, поспішають кудись люди. А за кілька метрів униз, під землею, - інше життя - каналізаційної мережі міста, закрите залізною кришкою. Таких «входів у підземелля» в Полтаві – десятки тисяч. Проте не всі бувають закриті.
Олександр Мєлкозьоров, начальник відділу по зв'язкам з громадськістю КП "Полтававодоканал":
"Тільки у Водоканалу - більше 20 тисяч таких колодязів, які закриваються відповідно люками. На жаль, зникнення люків набуло характеру епідемії. Десь роки 2 назад ми втрачали близько 300 люків на рік".
Минулого року зникло менше - 70 люків, продовжує Олександр Мєлкозьоров. Проте знайти вдалося всього 7. Знаходять їх або на металобазах, або ж у збирачів металу. За це, кажуть правоохоронці, відповідальність передбачено - від грошових стягнень до ув'язнення. Чавунний люк коштує близько 900 гривень - це для Водоканалу дорого. Тому нові металеві замість вкрадених ставлять рідко - здебільшого на проїжджій частині. Деякий час намагалися користуватися пластиковими, але дійшли висновку, що вони ненадійні. Зараз де можна, закривають дірки бетонними замінниками.
Залізо-бетонні люки коштують втричі дешевше за чавунні, та і для шукачів металу вони мало цікаві. Проте на проїжджу частину таку конструкцію не поставиш, тому бачимо їх здебільшого у дворах.
У великих містах через незакриті каналізаційні колодязі страждають люди, Полтаву це поки що обходить стороною. Принаймні мнс-ники кажуть: жодного подібного випадку не пам'ятають. Постраждалі від відкритих люків захищені законодавством. За конструкції відповідають організації, у відомстві яких вони знаходяться. Полтавські люки належать не тільки «Водоканалу», а ще й зв'язківцям, тепловикам. Якщо халепа трапиться, відповідальних зазвичай шукати важко.
Віталій Нікіпєлов, правознавець:
"Наявність вини у експлуатаційної організації є не завжди, оскільки це може бути наслідком злочинних дій з боку інших осіб. Якщо мова йде про недбалість організації, то дійсно, в неї може настати відповідальність, передбачена законом".
У будь-якому разі неприємність легше попередити, кажуть у «Полтававодоканалі», тому просять: не оминати увагою відкриті люки.
Олександр Мєлкозьоров, начальник відділу по зв'язкам з громадськістю КП "Полтававодоканал":
"Повідомляти за телефоном 569600 - це телефон диспетчерської служби".