У сучасному світі придбати будь-які речі дуже легко. Адже на допомогу покупцю приходять нові технології, а саме – інтернет, де користувачеві доступне ціле розмаїття продукції. До того ж, зазвичай, – за більш дешевими цінами. Користуються цим і злочинці ХХІ-го сторіччя, для яких всесвітня мережа давно вже стала місцем для заробляння грошей на довірливих людях. Про те, як вберегтися від обману при покупці в інтернеті, – в сюжеті Руслана Гунька.
Розвиток комп’ютерних технологій стимулює появу величезної кількості магазинів різноманітної продукції у віртуальному світі мереж. Зараз в інтернеті можна купити майже все, починаючи від маленьких радіодеталей, закінчуючи яхтами та автомобілями. Звісно ж, такою ситуацією залюбки користуються і шахраї, яких виявити з-поміж різноманіття інтернет-пропозицій не так і просто.
Правоохоронці розповідають: інтернет користується великою популярністю серед злочинців. Вони у всесвітній мережі торгують людьми, розповсюджують наркотики, займаються шахрайством. Для боротьби зі зловмисниками в інтернеті Міністерство внутрішніх справ створило спеціальний відділ та сектори у регіонах, говорить начальник відділу зв'язків з громадськістю УМВС України в Полтавській області Юрій Сулаєв. У роботі вони використовують найновітніші технології, які дозволяють вирахувати серед безлічі інтернет-магазинів справжніх шахраїв.
Юрій Сулаєв, начальник ВЗГ ГУ МВС України в Полтавській області:
"Два полтавці організували бізнес. В мережі інтернет вони розповсюдили інформацію, що мають велику кількість певного виду товару, і пропонували цей товар за привабливою ціною для підприємців. Але за умови від 50 до 100% предплати на вказані розрахункові рахунки".
Не дивлячись на те, що, в принципі, у всесвітній мережі вистачає шахраїв, полтавці інтернет-магазинами користуються залюбки. Але при цьому не забувають про звичайну уважність.
Андрій Дємідов, інтернет-покупець:
"В основному через інтернет-магазини купую електроніку, купую комп'ютерні комплектуючі. Серед плюсів - дешевше виходить, якщо порівнювати зі звичайними магазинами, якщо навіть врахувати доставку. Серед мінусів, на жаль, купуєш кота в мішку, адже неможливо перевірити: робоче/неробоче".
В останній час великої популярності серед користувачів набули інтернет-аукціони, за допомогою яких можна відносно за невеликі гроші придбати необхідний товар. Найчастіше, за допомогою аукціонів виходить вдало економити, але правоохоронці попереджають: саме на аукціонах шанси потрапити до рук шахраїв найбільші. Підтверджує слова захисників закону й інтернет-покупець з великим досвідом Ігор Лещенко. Він говорить: якщо робити покупку на аукціоні правильно, небезпеки точно уникниш.
Ігор Лещенко, інтернет-покупець:
"Сучасні інтернет-ресурси захищені. Якщо, звісно, купуєш на аукціоні, то краще всього перестрахуватися, дивитися на рейтинг продавця, дивишся відгуки, а в інтернет-магазинах рівень високий, так що не боюся зовсім".
При всіх плюсах інтернет-покупок в них є і негативні сторони, адже усі відносини в мережі інтернет проводяться на абсолютно довірливій основі, без укладання будь-яких договорів. Так через це має негативний досвід покупок в інтернеті Галина Кривоніс, яка зазвичай замовляє у всесвітньому павутинні косметику.
Галина Кривоніс, інтернет-покупець:
"Зазвичай мені приходить косметика вчасно, розраховуюсь через пошту, ніяких проблем не було. Але перед Новим роком довелося чекати місяць, але так замовлення моє і не прийшло, і коли подзвонила по телефону на це підприємство, то сказали, що моє замовлення взагалі втрачено".
Тож обирати, купляти в інтернет-магазинах цікаву вам продукцію, чи ні, – справа ваша, але і правоохоронці, і люди, які мають великий досвід таких покупок, запевняють: потрібно декілька разів все детально зважити перед тим, як остаточно віддавати за уподобану вами річ зароблені вами ж гроші.