Причому, у прямому сенсі цього слова: Національний банк України пропонує вилучити з обігу монети номіналом 1 та 2 копійки. Мотивують тим, що випускати такі гроші - затратно, а купити за них щось не можливо. Що думають про нововведення полтавці?
Національний банк України пропонує Кабміну вилучити з обігу монети номіналом 1 та 2 копійки. Такі монети не є мірою вартості, заявляють у головному банку країни, і несуть мінімальне функціональне навантаження, тоді як виготовлення їх тягне за собою фінансові витрати.
Якщо 1 та 2 копійки не випускати, говорять представники НБУ, це дозволить зекономити на чеканці до 40 млн. грн. на рік. Щоправда, у такому разі продавцям необхідно округлювати ціни товару до 5 копійок, а це, за розрахунками експертів, +0,1-0,2% до річної інфляції.
Нині ж не важко помітити: монети номіналом в 1 та 2 копійки, зазвичай, використовуються, як решта при купівлі товару. Купити на такі гроші хоч щось неможливо – навіть коробка сірників коштує не менше 25 копійок. Тому продавці здебільшого стверджують: не проти реалізації Нацбанком ідеї. Якщо від того й будуть незручності, то тільки для людей похилого віку.
Жанна Коліушко, продавець:
"Люди - хто візьме... Похилого віку беруть, бо пенсії маленькі і кожен рахує копійку. А молодь говорить: «Заважають у кишенях вони»
Бліц продавчині
Важливо для бабусь стареньких. Бабусі будуть сваритися
Та й самі громадяни зізнаються: нововведення їх не лякає, адже монетами найдрібнішого номіналу користуються вкрай рідко.
Бліци
- Нічого страшного
- Мені однаково - за копійку нічого не купиш
- Копійки вже нікуди не годяться, нічого не дають
- А на решту?
- Не важливо. Без цієї копійки теж обійдемось.
- У мене є в кишені, але вони ролі не грають
- А якщо решту дають копійку чи дві, берете чи залишаєте?
- В основному, залишаю
Навіть ті, чия робота – видавати гроші, погоджуються: виведення з обігу 1 та 2-копійчаних монет полегшить життя і тим, хто гроші видає, і тим, хто їх отримує.
Бліц касира:
"Я сама - касир, і мені решту треба давати людям. Було б, звісно, простіше решту давати, якби не було копійок. Якби округлялися суми, було б набагато простіше".
Втім, зміни торкнуться не лише дрібних монет, але й паперових купюр найвищого номіналу. Нині такою є 500-гривнева банкнота. Не зважаючи на те, що наразі купюра не дуже поширена, керівництво Нацбанку запевняє: якщо у цьому виникне потреба, незабаром в обіг буде введено банкноту номіналом у 1000 грн.
Втім, наголошують у прес-службі НБУ на Полтавщині, очікувати згаданих змін найближчим часом не доведеться, адже це – лише пропозиція, яку нині вивчають у Кабінеті Міністрів.