У місті останнім часом різко зріс показник хабарництва та корупції. Серед інших особливо поширеним це явище стало у вищих навчальних закладах міста. Проте, запевняють силовики, на усіх порушників чекає відповідальність.
Правоохоронці говорять: рівень хабарництва набирає рекордно великих обертів по усій країні. Не виняток – й Полтава. Хабарі, вважає речник полтавської міліції Юрій Сулаєв, беруть усі: і чиновники, і підприємці, і навіть подекуди правоохоронці. Та особливе місце тут посідають виші.
Юрій Сулаєв, начальник ВЗГ УМВС України у Полтавській області:
"На тижні, що минув, у нас зареєстровано 2 випадки отримання хабарів викладачами вишів. І не в одному, а у кількох ВУЗах. Там порушені кримінальні справи".
Ректор Полтавського національного педагогічного університету ім. Короленка Микола Степаненко певен: із цим явищем потрібно боротися.
Микола Степаненко, академік Академії вищої освіти України, ректор ПНПУ ім. В.Г. Короленка:
"Явище це є, і нас зобов'язує Міністерство освіти здійснювати належну роботу. Я не можу сказати, що у нас немає цього. Не можу заприсягтися ні з броку викладачів, ні з боку студентів. Але про те, що належна робота проводиться, то це направду так".
Жителі міста також говорять: іноді удаються до хабарництва, щоб вирішити свої проблеми. Утім, ставлення до цього у кожного своє.
Бліци:
- Ні. ні разу. На мою думку, освіта повинна бути чесною як з боку викладачів, так і з боку студентів
- ММММм. Ні. Я думаю... ні, точно не пригадую такого. Я думаю, хабарі краще не давати, тоді їх і брати не будуть
- В залежності від ситуації
- Так, доводилося. Взагалі негативно, але от іноді бувають такі моменти, що ніяк не вирішити те чи інше питання
- Зараз часто тиснуть в деяких випадках, що доводиться
- Ой, Ні! ні!ні!
- Бюджетна структура наша і бюрократія такі вже, що доводиться. Добре - в університеті такого немає, а от в інших держструктурах іноді вимагають цього
В університетах міста постійно проводяться цільові зустрічі зі студентами та викладачами, мета яких – унеможливити процес хабарництва.
Микола Степаненко, академік Академії вищої освіти України, ректор ПНПУ ім. В.Г. Короленка:
"Я всяк час наголошую на тому, що студенти поділяються на 2 категорії: за одних держава оплачує держава, інші платять за себе самі. І 1-ші, і 2-гі нікому! Нічого! Не винні!. Це якась рабська психологія. Це безсилля і того, хто дає, і того, хто бере".
Приблизна сума хабаря у полтавських вишах, поза камерою розповідають студенти, коливається від 100 грн. за залік і до 200 американських доларів за екзамени у приватних вузах. Хоча подекуди, говорять, справа вирішується просто коньяком чи пачкою паперу. У Кримінальному кодексі України визначення хабаря трактується як незаконна винагорода МАТЕРІАЛЬНОГО характеру за надання послуги чи прийняття рішення на користь давача посадовою особою.
Хабарництво, певні соціологи, прийшло в менталітет українців зі старої системи, проте правоохоронці нагадують, що відповідальність за цей злочин в однаковій мірі несуть і хабарник, і його давач.