Виповнилося понад 12 років, як в Україні розпочала функціонувати Національна служба посередництва і примирення (НСПП) – державний орган, створений Указом Президента України на виконання ст. 15 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», з метою запобігання виникненню та сприяння врегулюванню колективних трудових спорів (конфліктів) під час примирних процедур.
Потреба в такій інституції стала очевидною саме в 90-роках, коли під впливом економічних негараздів (призупинення виробництва, невиплати заробітної плати) відбувалися масштабні страйки, походи, інші акції протесту. Під час створення НСПП були враховані рекомендації Міжнародної організації праці та досвід розвинених країн, де аналогічні служби існують понад століття і формувалися разом із становленням економіки.
Відтоді в конструкції соціально-трудових відносин ринкового зразка НСПП відіграє між роботодавцем і найманими працівниками роль посередника, який у разі виникнення конфліктної ситуації пропонує сторонам правовий, досудовий шлях врегулювання розбіжностей за столом переговорів.
НСПП діє в межах повноважень, визначених Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».
Голова Національної служби посередництва і примирення звітує перед Президентом України. НСПП не є органом виконавчої влади.
Головними завданнями Служби визначені:
- запобігання виникненню та сприяння своєчасному вирішенню колективних трудових спорів;
- здійснення посередництва і примирення під час вирішення таких спорів;
- прогнозування виникнення колективних трудових спорів.
Відділення НСПП у Полтавській області діє з січня 2001 року.
За цей період за його сприяння вирішено або попереджено виникнення більше 250 колективних трудових спорів. Врегульовано розбіжності між сторонами соціально-трудових відносин на понад 600 підприємствах, попереджено кілька десятків протизаконних страйків та інших акцій протесту з економічних мотивів.
Таким чином у різні роки вдалося відновити законність і нормалізувати соціально-трудові відносини в холдинговій компанії «АвтоКрАЗ», акціонерних товариствах «Тепловозоремонтний завод», «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», «Хіммаш», «Армапром», «Електромотор», «Полтаваобленерго», в тролейбусних управліннях Полтави та Кременчука, на ряді підприємств житлово-комунального господарства, в закладах освіти міста Лубни, Козельщинського, Котелевського, Гребінківського районів, інших установах бюджетної сфери тощо.
Лише в 2010 році відділення НСПП сприяло вирішенню 5 колективних трудових спорів, вирішено 3 спори, попереджено виникнення 31 спору. Під час здійснення своїх повноважень відділенням проведено 28 примирних процедур.
В області не зафіксовано жодного страйку чи акції протесту з економічних мотивів.
У разі виникнення колективного трудового спору він, а також вимоги, висунуті найманими працівниками, за поданням відділення реєструються на державному рівні. Ця функція законодавством України покладена лише на НСПП, що забезпечує сприяння у вирішенні колективного трудового спору з боку НСПП, а також центральних або місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відділення НСПП під час врегулювання конфліктних ситуацій дотримується нейтральної, незалежної позиції та забезпечує сприяння вирішенню конфліктних ситуацій з соціально-трудових відносин на всіх етапах. У разі необхідності залучає до участі в примирних процедурах трудових арбітрів, незалежних посередників, експертів, представників місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, профспілок.
Відділення НСПП сприяє поширенню правових знань, співпрацюючи із засобами масової інформації, консультує представників сторін соціально-трудових відносин, у межах своєї компетенції розглядає звернення громадян.
Штат відділення НСПП у Полтавській області становить п’ять посад державних службовців.
Перелік функцій НСПП нещодавно доповнений державою. З прийняттям Закону України «Про соціальний діалог в Україні» на НСПП покладено проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та їх об’єднань, організацій роботодавців та їх об’єднань на національному, галузевому та територіальному рівнях, а також підтвердження репрезентативності цих суб’єктів та ведення їх реєстру.
Відповідна нормативна база зараз створюється фахівцями Служби.
Завершується розгляд нової редакції Трудового кодексу України, книга шоста якої присвячена проблематиці та питанням вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).