В Управлінні внутрішніх справ Полтавщини відбулась прес-конференція начальника кримінальної міліції у справах дітей Главку області, присвячена питанню запобігання незаконному обігу наркотичних засобів у молодіжному середовищі, протидії продажу алкогольних і тютюнових виробів неповнолітнім, а також профілактиці девіантної поведінки неповнолітніх.
Аналізуючи динаміку загальнокримінальної злочинності в області з початку року, керівник кримінальної міліції повідомила, що на території Полтавської області зареєстровано 85 злочинів, скоєних неповнолітніми, що свідчить про спад рівня злочинності майже на 7 % (минулого року зареєстровано 91 факт). До позитивних тенденцій Жанна Суренівна відносить зменшення динаміки групової злочинності неповнолітніх, а також протиправних діянь, скоєних у стані алкогольного сп’яніння. Зокрема, на начальник служби зауважила, що кількісний показник злочинів, скоєних неповнолітніми у групі знизився на 22,8 % – у 2011 році виявлено та задокументовано 54 злочини (70 – минулого року).
Анонсуючи результати запобігання незаконному обігу наркотиків, доповідач підкреслила: «Одним із пріоритетних напрямків діяльності підрозділів кримінальної міліції у справах дітей, визначений Міністром внутрішніх справ є діяльність, спрямована на протидію розповсюдженню наркотичних речовин серед дітей, виявлення та притягнення до відповідальності дорослих осіб, які схиляють дітей до їх вживання».
На виконання основних завдань служба КМСД спільно із відділом протидії наркозлочинам проводить систематичні рейди і профілактичні заходи у навчальних закладах області усіх рівнів акредитації, в нічних клубах, закладах дозвілля тощо. У цьому році, за результатами реалізації таких заходів, задокументовано 30 фактів незаконного обігу наркотиків, які розповсюджувалися на території навчальних закладах Полтавської області та прилеглій території. За виявленими фактами порушено 28 кримінальних справ за злочини, пов’язані зі збутом наркотичних засобів, схилянням до вживання наркотичних засобів та зберіганням наркотичних засобів, а також складено два адміністративні протоколи.
З початку 2011 року за схиляння неповнолітніх до вживання наркотичних речовин відносно дорослих учасників злочинів порушено 3 кримінальні справи (ч. 2 ст. 315 КК України). За звітній період правоохоронці виявили 19 злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотичних засобів. За фактами незаконного зберігання наркотичних засобів без мети збуту, задокументованими працівниками кримінальної міліції у справах дітей, порушено 18 кримінальних справ, у тому числі відносно двох неповнолітніх.
За інформацією Жанни Ахіджанян, на обліку КМСД перебувають 102 неповнолітніх, котрі зловживають алкоголем, 23 споживачі наркотиків та одна дитина з діагнозом «наркоманія». У цілому на профілактичних обліках служби 434 неповнолітніх, 228 з яких скоїли злочини. За поведінкою «групи ризику» організовано оперативний контроль, який здійснюється як під час навчального процесу, так і в побуті.
«Слід розуміти, що за кожною цифрою статистичного обліку нарко- та алкогольнозалежних осіб – діти, котрі потребують нашої з вами допомоги, – відзначила під час прес-конференції керівник служби Жанна Ахіджанян і наголосила. – До вирішення вказаної проблеми необхідно підходити комплексно із залученням відповідних органів влади, відомств і громадськості, оскільки ми маємо справу із суспільно-небезпечним явищем, яке має соціально-економічне, морально-етичне та правове підґрунтя».
Коментуючи стан запобігання продажу алкогольних і тютюнових виробів неповнолітнім Жанна Суренівна відзначила, що робота у вказаній галузі перебуває на особливому контролі керівництва міліцейського Главку.Ураховуючи актуальність проблеми попередження пияцтва і тютюнопаління в дитячому середовищі, міліція області систематично здійснює профілактичні заходи, направлені на усунення причин та умов, які сприяють поширенню негативного явища. З метою запобігання продажу неповнолітнім алкогольних і тютюнових виробів працівники КМСД планово відпрацьовують торгівельні заклади, розташовані поблизу місць відпочинку та масового перебування молоді.
За результатами реалізованих заходів складено 43 адміністративних протоколів за продаж неповнолітнім алкогольних і тютюнових виробів (ч.2 ст. 156 КУпАП), а також направлено подання до органів місцевої влади з клопотанням про вжиття заходів щодо усунення виявлених недоліків.З початку року, на підставі змін, внесених до адміністративного законодавства, що визначають обмеження для споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв, за розпивання спиртних напоїв та появу у п’яному вигляді в громадських місцях (ст. 178 КУпАП) складено 175 адміністративних протоколів, що складає +23,2% порівняно з 2010-м роком (142 протоколи), поміж них 42 протоколи складено на неповнолітніх. За доведення неповнолітніх до стану сп’яніння (ст.180 КУпАП) до адміністративної відповідальності притягнуто 30 осіб (2010 – 27).
Вживання алкогольних напоїв і наркотичних засобів керівник служби відносить до безпосередніх і побіжних причин та умов, що сприяють скоєнню правопорушень і злочинів. Відтак, наголошуючи на відповідальності батьків за неналежне виховання дітей, представник правоохоронного органу вказує на обов’язок останніх виявляти інтерес до навчального процесу і дозвілля підростаючого покоління. На думку Жанни Ахіджанян до скоєння правопорушень і злочинів найбільше схильні діти, котрі виховуються у неповних та неблагополучних родинах. За несприятливих умов несформована особистість, яка відчуває дефіцит уваги та емоційного зв’язку з батьками, на її думку, схильна виявляти відкриту агресію та антисоціальну направленість.
Батькам і педагогам, які опікуються питанням формування правосвідомої позиції молоді, фахівець рекомендує контролювати грошові витрати дитини, звертати увагу на її психофізичний стан (аби своєчасно виявити ознаки алкогольної або наркотичної залежності); цікавитися з ким вона товаришує і чим займається у вільний від навчання час. За умови дотримання приведених порад є шанс мінімізувати негативні прояви в молодіжному середовищі і стабілізувати криміногенну обстановку.