Вже цього року з червня по серпень мають бути увімкнені всі передавачі цифрового мовлення. У планах Нацради України з питань телебачення та радіомовлення – у 2015 році аналогове телебачення взагалі вимкнути. Аби побачити 32 канали у новій якості, громадяни при наявності одного телевізора мають сплатити 300 гривень. Яким чином будуть переходити на «цифру», керівникам місцевих теле- та радіомовників розповів член Нацради Микола Фартушний.
Впровадження наземного цифрового телебачення розпочалось ще у 2006-му році. Саме тоді була підписана міжнародна угода «Женева 2006» по переходу телебачення з аналогового на цифрове мовлення. Аналогове – те, до якого ми звикли, цифрове, у свою чергу, пропонує більшу якість по картинці та звуку. Втім, дійти тоді єдиної згоди керівники різних рівнів так і не змогли. Наразі ж маємо: в грудні 2010 року Нацрада ухвалила і зареєструвала «План розвитку національного телерадіоінформаційного простору України». Згідно з ним, з червня по серпень мають бути увімкнені 4 мультиплекси на 32 канала, тобто, передавачі цифрового мовлення.
Микола Фартушний, член Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення:
"Основні проблеми, які були, – це джерела фінансування. Ми внесли пропозицію - оголосити прийом заяв на провайдера цифрової мережі на всіх 4-х мультиплексів, залучити таким чином приватний капітал".
За словами Миколи Фартушного, впровадження цифри відбуватиметься у п'ять етапів. На першому етапі, у 2010-2011 роках, передбачена розбудова національної мережі наземного цифрового телемовлення.
Реалізовувати планують за наступною схемою: провайдер, що виграв конкурс, наразі на етапі придбання передавачів. Їх закуплять 167 штук і встановлять в 167 населених пунктах Украни. На наш регіон припадає 10. В загагальній структурі передбачено 4 місця для регіональних і місцевих мовників, тобто, транслюватися в одному місці 5 каналів не матимуть змоги.
Микола Фартушний, член Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення:
"У цих населених пуктах буде оголошений конкурс. Взяти участь в ньому зможуть всі бажаючі. Однак, перевага буде надаватися ОДТРК і тим місцевим засобам, які працюють на цей населений пункт".
Однак, про конкурс говорити ще зарано, оскільки він не оголошений із однієї причини: відсутня методика нарахування ліцензійного збору за видачу і переоформлення лізенцій. Наразі методика – на погодженні у Кабміні. Її затвердження очікують найближчим часом. У 2011-12 році, говорить Микола Фартушний, має паралельно працювати аналогове телебачення і цифрове. В цей час ще планують забезпечити населення країни сет-топ-боксами – приймачами цифри. Вартувати один такий пристрій буде десь 300 гривень (це на один телевізор).
У 2012 році розпочнеться часткове вимкнення аналогового сигналу і вивільнення радіочастотного ресурсу.
У Національній раді сподіваються, що 2015 року відбудеться остаточний перехід, тобто, аналогове мовлення просто відключать.
Втім, у реалізації цієї програми залишається ще багато знаків запитань: рекламна пропаганда переходу на цифру ще не прописана.
Як реалізовуватимуть програму встановлення передавачів у домівках бабусь, які ще дивляться чорно-білий варіант ТБ, і чи будуть передбачені для найменш захищених верств населення якість пільгові умови придбання – доки не визначено жодним нормативним документом.