Якість життя наших громадян значною мірою залежить від стабільної цінової ситуації на споживчому ринку. Сьогодні основний споживчий кошик пересічного громадянина складається з набору товарів і послуг, з якого біля 60 відсотків становлять продукти харчування.
Тому першочерговим є утримання на сталому рівні цін саме на продукти харчування. У структурі споживання населенням харчових продуктів не останнє місце займає хліб – це близько 6,0 відсотків.
Облдержадміністрацією в особі заступника голови облдержадміністрації Олени АДАМОВИЧ ініційовано проведення громадських слухань щодо внесення змін в порядок державного регулювання виробництва та реалізації хліба та хлібобулочних виробів у Полтавській області, та маючи повноваження обмежувати прибутковість виробництва хліба, було запропоновано обговорення п’ятивідсоткового рівня. Таке обмеження розповсюджується лише на хліб простої рецептури, тобто в складі якого є вода, борошно, сіль та дріжджі. На сьогодні полтавські споживачі вживають хліба простої рецептури найбільше.
На підприємствах хлібопечення формування ціни відбувається у відповідності до затвердженого урядом порядку, а контроль за ціноутворенням здійснює Державна інспекція з контролю за цінами в області. Враховуючи, що у собівартості хліба значну питому вагу займає борошно, то вирішальний вплив на кінцеву ціну хліба має саме ціна на борошно. Для збереження цін на хліб на сталому рівні Аграрним фондом України запропоновані інтервенції борошна для випікання соціальних сортів хліба за цінами, що значно нижчі за ринкові. Завдяки цьому хлібозаводи області мають можливість не піднімати ціни на хліб простої рецептури.
Під час громадських слухань неодноразово наголошувалося на необхідності вже сьогодні укладати договори на закупівлю зерна нового урожаю. Такі заходи дадуть можливість придбати зерно під час збирання урожаю, коли ціна не має пікових значень таких як весною, та мати борошно за незмінною ціною впродовж наступного маркетингового року.
На ефективність господарювання підприємств хлібопечення впливає наявність широкого асортименту продукції належної якості та здійснення заходів з автоматизації та механізації виробництва.
Тому на громадських слуханнях рекомендовано не вирішувати проблеми галузі за рахунок цін, а навпаки – підвищувати ефективність господарювання.
Маємо позитивний приклад хлібозавод „Кулінічівський”, де ручна праця зведена до мінімуму, що значно здешевлює вартість хліба.
Не залишилися осторонь і питання реалізації хліба через роздрібну мережу. Діючу на сьогодні торговельну націнку знижено з 15 до 10 відсотків без урахування транспортних витрат по доставці продукції за межі населеного пункту.
За результатами громадських слухань були дані доручення відповідним управлінням облдержадміністрації щодо продовження співпраці з пекарями області та утримання цін на хліб на сталому рівні, консолідуючи при цьому зусилля влади та бізнесу.