13-14 квітня фахівці державного підприємства «Полтавастандартметрологія» взяли участь в міжнародній науково-технічній конференції «Сучасні проблеми світлотехніки та електроенергетики», яка проходила на базі Харківської національної академії міського господарства. На конференції, з поміж іншого, йшлося про новітні розробки в світлотехнічній галузі. А начальник науково-дослідного центру випробувань електричних ламп та технологічного обладнання Світлана Шпак розповіла про актуальні проблеми стандартизації світлотехнічної продукції в Україні.
Зокрема, вона зазначила, що в період інтеграційних процесів в світовій економіці та становлення єдиного світового ринку, який характеризується тенденцією до стирання кордонів на шляху вільного переміщення товарів, інформації та капіталів, надзвичайно важливу роль відіграє стандартизація. На даному етапі основою державної політики України в сфері стандартизації світлотехнічної продукції є пріоритетність розроблення стандартів на основі міжнародних та європейських. Нині розроблено лише понад 60% національних стандартів, які відповідають міжнародним. Найкраща ситуація із стандартами на цоколі та патрони для ламп, їх розроблено 100% від потреби, найгірша – з розробкою стандартів на системи освітлювальних елементів – (6% від потреби). Враховуючи, що Україна визнала пріоритетом у розвитку енергоекономічних джерел світла лампи та світлові прилади на основі світловипромінювальних діодів, торік на замовлення Інституту фізики напівпровідників імені В. Лошкарьова НАН України технічним комітетом ТК 137 «Лампи і відповідне обладнання», який веде ДП «Полтавастандартметрологія», розроблено проекти чотирьох національних стандартів на основі міжнародних:
- ДСТУ-П-ІЕС TS 62504:201Х Терміни та визначення стосовно СВД і модулів СВД загального освітлення;
- ДСТУ-П-ІЕС 62612:201Х Лампи світлодіодні загального освітлення на напругу живлення понад 5-В, поєднані з допоміжними пристроями. Вимоги до характеристик;
- ДСТУ-П-ІЕС 62560:201Х Лампи світлодіодні загального освітлення на напругу живлення понад 5-В, поєднані з допоміжними пристроями. Вимоги безпеки;
- ДСТУ ІЕС 62384:201Х Електронні пристрої живлення модулів СВД від джерел сталої або змінної напруги живлення. Вимоги до характеристик.
Цьогоріч, на замовлення цього ж інституту, ТК 137 розробляється ще 5 проектів національних стандартів:
- ДСТУ ІЕС 62031:201Х СВД модулі загального освітлення. Вимоги безпеки;
- ДСТУ-П-ІЕС 62717:201Х СВД модулі загального освітлення. Вимоги до характеристик;
- ДСТУ ХХХХ:201Х Світильники. Особливі вимоги до заглиблювальних світильників з СВД;
- ДСТУ ХХХХ:201Х Світильники. Особливі вимоги до переносних світильників з СВД;
- ДСТУ ХХХХ:201Х Вимірювання параметрів світловимірювальних діодів.
Як зазначалося на конференції, стандарти, гармонізовані з міжнародними, є запорукою виконання вимог сумісності та взаємозамінності продукції, її безпечності та екологічності та відкривають нові шляхи для підвищення конкурентоспроможності вітчизняних товаровиробників.