Тому зараз, у світлі майбутньої пенсійної реформи, нагальною є проблема тіньового сектору економіки. Аби у громадян України пенсії були гідними – необхідні зміни в трудовому законодавстві. Про це йшлося на засіданні круглого столу в облдержадміністрації на тему «Легальна робота сьогодні – достойна пенсія завтра».
Олександр Коваль, заступник голови Полтавської ОДА:
"В Полтавській області із 540-ка мільйонів щомісячно виплати пенсій 60% - це тільки власний кошт, а майже 40% - це кошти, які йдуть з державного бюджету. Якщо навести точну суму: дотації з державного бюджету - близько 200 мільйонів".
Цю суму, припустив заступник губернатора Олександр Коваль на засіданні круглого столу, можна було б направити в інші сфери діяльності. Наприклад, на медицину. Тому зміни в Трудовому законодавстві, які б допомогли збільшити надходження в обласний бюджет, необхідні. Головною проблемою сучасного законодавства, вважає начальник територіальної державної інспекції праці Наталя Велика, є маленькі штрафи та покарання для підприємств та керівників за зарплатню у конвертах та нелегальне працевлаштування. Так, за нинішнім законодавством, штраф за одного нелегально влаштованого робітника для підприємства складає від п'ятсот десяти до тисячі семиста гривень. Його пропонують збільшити, щоб за таке порушення стягувалася сума від вісімсот п'ятдесяти до чотирьох тисяч двохсот п'ятдесяти гривень. В порівнянні з країнами Європи навіть така сума незначна, говорить Наталія Велика. Наприклад, в Чехії штраф складає від 100 тисяч гривень до 450 тисяч, а в Словаччині максимальне покарання – 2 мільйона гривень.
Провели дослідження і в галузях господарства, де частка тіньової економіки найбільша.
Наталія Велика, нач. Полтавської обласної територіальної державної інспекції праці:
"Вцілому по Україні тіньовий обіг найбільше присутній в таких галузях: торгівля, будівництво, гральний бізнес, транспортні та пасажирські перевезення, тощо".
Наталія Велика продовжує: аби в майбутньому у працівника була гідна пенсія, необхідно позбавити Україну зарплат у конвертах та нелегального працевлаштування. Адже це, в першу чергу, б'є по самих робітниках, які в кращому випадку отримуватимуть мінімальну пенсію. Тож, резюмували на засіданні круглого столу, зміни в законодавстві вкрай необхідні. Особливо, враховуючи, що зараз понад 5 мільйонів громадян отримують зарплатню в конвертах чи працюють без належного оформлення.