28-го квітня на базі ДП «Полтавастандартметрологія» відбувся семінар «Технічне регулювання: державний контроль за якістю продукції, дотримання стандартів, норм та правил», у якому взяли участь представники близько 40 підприємств харчової галузі області.
Мета цього заходу – ознайомити виробників харчової продукції з основними вимогами Технічного регламенту щодо маркування харчових продуктів, який набрав чинності з 25 лютого поточного року, зробити аби перехідний етап приведення споживчого маркування у відповідність з цим нормативним документом пройшов для них успішно й безболісно.
Cемінар відкрила заступник генерального директора ДП «Полтавастандартметрологія» Наталія Ткаченко, яка розповіла, що останнім часом кількість харчових отруєнь невпинно зростає, причому ця проблема однаково актуальна, як для країн, що розвиваються, так і для розвинених держав світу. Тож в Європі діє система швидкого оповіщення, коли відповідні служби країн Євросоюзу інформують одна одну про заходи вжиті з метою забезпечення безпеки харчової продукції: випадки заборони до реалізації, вилучення з продажу, чи підтвердження скарг споживачів на ті, чи інші товари. Цікаво, що найчастіше претензії виникають до якості морепродуктів, спецій та приправ. Саме морепродукти та мед, зазвичай, містять залишки лікарських засобів, а масло та рослинні жири – заборонені барвники. Більше половини випадків міжнародного сповіщення стосувалися наявності в харчових продуктах алергенних компонентів та важких металів (кадмію та свинцю). 57% ризиків пов’язаних з м’ясом та м’ясопродуктами стосувалися їх невідповідності за мікробіологічними показниками (присутністю бактерій сальмонели, лістерії та кишкової палички).
Тож наявність декларації відповідності, в якій виробник гарантує, що його продукція якісна – є обов’язковою процедурою,- наголосила начальник відділу сертифікації харчової продукції Оксана Гньотова. Щоб оформити декларацію, потрібно виконати ряд вимог, зокрема, мати документальне підтвердження впроваджених систем управління якістю та безпечністю харчової продукції та наявні протоколи випробувань, видані лише акредитованими лабораторіями.
На сьогодні найпотужніший в області науково-дослідний випробувальний центр харчової продукції має державне підприємство «Полтавастандартметрологія», - констатувала його начальник Надія Ремізова, - і чим частіше підприємство направляє свою продукції на випробування, чим ретельніше воно контролює наявність посвідчень про якість у своїх постачальників, тим більше воно застраховане від ризику опинитися в епіцентрі гучного скандалу, пов’язаного з харчовим отруєнням.
Як повідомила, держінспектор держнагляду ДП «Полтавастандартметрологія», Алла Соколка, протягом першого кварталу держінспекторами ДП «Полтавастандартметрологія» проведено 47 перевірок на підприємствах регіону, в тому числі 4 спільно з іншими контролюючими органами. В ході 34-х із них (72,3%) виявлені ті, чи інші порушення, 80% із них стосуються саме неналежного маркування продукції, зокрема, деякі виробники не вказують інформацію про дату виробництва чи кінцеву дату реалізації товару, зазначають неповний або неправдивий перелік інгредієнтів, які входять до складу продукту, не розшифровують повну назву харчових добавок тощо.
Втім, з набранням чинності Технічного регламенту щодо маркування харчових продуктів, вимоги до маркування стали ще більш суворішими. Зокрема, маркування відтепер вважатиметься невідповідним не лише у випадку, коли воно містить неповну, чи недостовірну інформацію, а й коли викладене не державною мовою, чи нечитабельним шрифтом. З вимогами цього нормативного документу, дотримання яких в Україні стане обов’язковим з 26 листопада, присутніх детально ознайомили фахівці відділу стандартизації та наукової інформації Катерина Рожновська та Ольга Демченко. Проблеми, порушені на семінарі, викликали великий інтерес присутніх
По закінченню семінару, його організатори відповіли на чисельні запитання аудиторії, усі слухачі отримали відповідні свідоцтва.