18 Січня,
08:58

Про проблему вживання алкоголю серед неповнолітніх

30 Квітня 2011 09:23   2804
Напередодні весняних свят та літніх канікул міліціонери Кременчука провели профілактичну бесіду в одній із шкіл з батьками школярів. На зустрічі була висвітлена проблема вживання алкоголю та відповідальність батьків за злочини, які вчинені малолітніми та неповнолітніми дітьми.



Байдуже ставлення сучасного суспільства до людей, які вживають алкогольні напої, недостатня просвітницька робота серед населення з питань впливу цієї звички на людський організм призвели до поширення вживання такого легалізованого наркотику не тільки серед дорослих, а й серед дітей та підлітків.

У способі життя багатьох людей поширення набув звичай вживати алкогольні напої з будь-якого приводу. Псевдомотиви алкоголізації досить різноманітні: наслідування традиціям, створення атмосфери невимушеності, поліпшення настрою, втеча від проблем, святкування тощо. Широкий діапазон мотивів вживання алкоголю сприяв залученню і дітей різного віку до цих «традицій» дорослого життя.



Які прояви спостерігаються у дитини після прийому алкоголю?

Якщо шлунок порожній, алкоголь діє на організм вже через кілька хвилин після його вживання. Якщо алкоголь вживається з їжею, то прояви його дії зафіксуються дещо пізніше. Найбільш вразливою до дії алкоголю є центральна нервова система, відхилення в якій можна досить швидко зафіксувати після його вживання.

Чітко визначити особливості поведінки для кожної стадії сп'яніння залежно від випитої дози складно, але послідовність стадій алкогольної інтоксикації завжди однакова:

- розслабленість, безтурботність, відчуття задоволення, втрата здорового глузду;
- збудження, емоційна нестійкість, послаблення мислення, гальмування реакцій організму на оточення, втрата контролю у вчинках;
- невпевненість, дезорієнтованість, злість, страх, нечітка уривчаста мова, хитка хода;
- неможливість стояти чи ходити, зниження чутливості, блювота;
- кома, втрата свідомості, уповільнені або відсутні рефлекси.

Остання стадія може закінчитися смертю від паралічу дихального центру. Стадії сп'яніння в підлітків такі ж, як і в дорослих, але характеризуються нестійкою ейфорією. Алкоголь циркулює в крові в середньому протягом 16 годин. Така довготривала дія спричиняє згодом головний біль, відчуття слабкості.

Як відомо, виводиться алкоголь з організму, в основному, шляхом його перетворень у печінці (90 - 95%). 5-10% спожитого алкоголю у чистому вигляді виводиться з організму через легені (шляхом дихання) та нирки (із сечею), а також через шкіру (з потом).

Після першого дискомфортного знайомства з алкоголем більшість дітей у подальшому уникає його вживання. Але у 13-14 років вживання алкоголю, як атрибуту урочистоті, відновлюється. Цей процес має вже певний психологічний зміст, символізує (в розумінні підлітків) самостійність і дорослий стан. Іноді перше знайомство з алкоголем підлітки оцінюють дуже високо - як «новий стиль життя» або щасливу знахідку. З часом коло можливих приводів, що виправдовують вживання алкоголю, розширюється.

Слід відзначити, що в останні роки відбулися значні зміни у стилі поведінки населення, пов'язані з доступністю та дешевизною алкогольних напоїв промислового виробництва, особливо слабких алкогольних напоїв, популярність яких серед молоді продовжує зростати. Підлітки із задоволенням вживають напої типу: «ром-кола», «джин-тонік», пиво. Але, водночас, у молодіжне середовище проникла і манера «напиватися до нестями».

З огляду на особливості жіночого організму, його материнську функцію в майбутньому, таке розповсюдження вживання алкоголю серед дівчат недопустиме і є прогностично вкрай несприятливим для суспільства в цілому. Як в і дома так і у світі в останні десятиріччя з'явилася тенденція до зростання жіночого алкоїголізму. Схильність до цього захворювання серед жінок пов'язана біологічною особливістю жінки. Під час передменструального синдрому алкоголь знімає напруження, діє заспокійливо, як лікувальний фактор, що може призвести до звикання його вживання. Крім того, в цей же період посилюеться всмоктування алкоголю з шлунково-кишкового тракту в кров, і тому, в перерахунку випитого алкоголю на кілограм маси тіла, він діє на жінок сильніше за рахунок більш високих концентрацій в крові, а, отже, викликає і більш токсичний ефект. Збільшеній концентрації алкоголю в крові у жінок сприяє менший на 10%, ніж у чоловіків, вміст води в організмі.

Аналіз особливостей мотивації того, що діти та підлітки починають систематично вживати алкоголь, показав, що їх алкоголізації сприяють такі основні 4 групи факторів:

1. Моральна незрілість особистості: негативне ставлення до навчання, відсутність соціально схвалюваної активності і соціально значимих установок; вузьке коло і нестійкість інтересів, відсутність захоплень і духовних запитів; невизначеність у питаннях професійної орієнтації, відсутність установок на трудову діяльність, дефіцит мотивації досягнень, відхід від відповідальних ситуацій і рішень; втрата «перспективи життя», небачення шляхів розвитку власної особистості; терпимість до пияцтва та наркотиків.

2. Порушене соціальне мікросередо-вище: неповна родина, значна зайнятість батьків; відсутність братів і сестер; традиції вживання алкоголю в сім'ї; перекручені сімейні стосунки, що призводять до неправильного освоєння соціальних ролей, неправильне виховання; ранній (12-13 років) початок самостійного життя і передчасне звільнення від опіки батьків; легкий та неконтрольований доступ до грошей і нерозуміння того, як вони дістаються; алкоголізм чи наркоманія в кого-небудь із близьких родичів або близьких людей; низький освітній рівень батьків.

3. Індивідуально-біологічні особливості особистості: спадкова обтяженість у відношенні психологічних захворювань і алкоголізму, важкі соматичні захворювання і нейроінфекції в ранньому дитинстві; органічне ураження мозку, розумове недорозвинення, психологічний інфантилізм.

4. Індивідуально-психологічні особливості і нервово-психічні аномалії особистості: низька стійкість до емоційних навантажень, підвищена тривожність, імпульсивність, схильність до ризикової поведінки, недостатня соціальна адаптація, особливо в складних умовах, неврози, психопатії.

Аналіз цих груп факторів дає можливість формувати шляхи подолання алкоголізації серед дітей і підлітків. Основним серед них є переконливе, достатнє і правдиве інформування підростаючого покоління про сутність проблеми вживання алкоголю, наслідки цього явища стосовно всіх сторін життя.
Тетяна Романчук, прес-офіцер КМУ УМВС України в Полтавській області
Рекомендуем почитать
23 Січня 11:08,   1368
Размещение рекламных материалов на щитах – один из наиболее востребованных видов продвижения любых продуктов, ориентированных на массовую аудиторию. ...
15 Грудня 13:06,   1095
Учні НВК: СЗШ І-ІІІ ст.- гімназії міста Гайсин взяли участь у інформаційній інтерактивній зустрічі.
15 Грудня 11:22,   1142
24 грудня у Полтаві відбудеться перший етап благодійного ярмарку у підтримку онкохворих дітей «Чужих дітей не буває».
15 Грудня 09:40,   747
Працівники КП «Благоустрій Кременчука», як-то кажуть не покладаючи рук, готують головну новорічну ялинку Кременчука до урочистого відкриття. ...
15 Грудня 07:45,   720
П’ятнадцятого грудня на Полтавщині, за повідомленнями Укргідрометцентру, очікується хмарна погода. Місцями – дощитиме.
14 Грудня 14:24,   703
З 13 по 16 грудня волонтери благодійної акції «Святий Миколай – дітям» збиратимуть подарунки для маленьких кременчужан, які опинилися в складних життєвих обставин ...
14 Грудня 13:29,   663
У наш час гостро стоїть питання покращити, урізноманітнити, зробити більш цікавим життя такої категорії людей, як людей поважного віку.
14 Грудня 07:45,   695
Чотирнадцятого грудня на Полтавщині, за повідомленнями Укргідрометцентру, очікується сильний туман, ближче до вечора – буде сильна хмарність.
13 Грудня 12:24,   824
Кожен кременчужанин може долучитись до загальної доброї справи буквально у два кроки: 1. Заходиш у один з магазинів, які долучились до акції. 2. Купуєш подарунок для діток та перед ...
13 Грудня 10:30,   666
Дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах й тих, що мають особливі потреби у день Святого Миколая привітають у Миргороді.
Все новости раздела →
разместить рекламу
разместить рекламу
разместить рекламу

Використання матеріалів сайту дозволяється за умови обов'язкового вказівки активного, не закритого для індексації пошуковими системами, не скриптового гіперпосилання на сайт Полтава-Інфо - Poltava.Info, для друкованих видань - з формулюванням "за матеріалами сайту Poltava.Info".

Увага! Копіювання інформації із розділів Афіша Полтави, Заклади HoReCa, Здоров'я та краса, Каталог підприємств заборонене у будь-якому вигляді!

Адміністрація сайту Полтава-Інфо не завжди поділяє думку авторів статей і не несе відповідальності за зміст інформації, яка розміщується відвідувачами ресурсу.

© 2004-2025 "Полтава-Інфо" інформаційний сайт
Про нас
|
Розміщення реклами
|
Контакти
|
Зворотній зв'язок