Держінспекторами ДП «Полтавастандартметрологія» протягом квітня 2011 року проведено 20 перевірок на підприємствах регіону. В ході 15 із них, тобто на 75%, виявлені ті, чи інші порушення. Найбільше їх допустили міні-цехи, 11 з 12 перевірених. Загалом було перевірено продукції на загальну суму понад 1 мільйон сто тисяч гривень, левову частку цієї суми становили дороговартісні нафтопродукти. Крім того, в поле зору держінспекторів потрапили кришки для корпусів повітряних компресорів, борошно, крупи, хлібобулочні та кондитерські вироби, олія та м’ясні ласощі. Загальна вартість продукції, яка не відповідала вимогам стандартів – більш ніж 48 тисяч гривень.
Найпоширеніші недоліки з якими довелося зіткнутися держінспекторам – порушення періодичності чи й взагалі повна відсутність контролю суб’єктами господарської діяльності своєї продукції за якісними показниками та показниками безпеки; неналежне маркування, на якому було зазначено неповну чи неправдиву інформацію про продукт, відсутні дані про термін придатності, адресу виробника, використані харчові добавки тощо.
Зокрема, в одному із супермаркетів обласного центру реалізовували ковбаси «Домашня», «для Грилю зі спеціями» та «Курячі Купати», на маркуванні яких не було зазначено склад продукції, номер партії, інформацію про нормативний документ, згідно з яким їх виготовлено, дані про наявність чи відсутність ГМО, калорійність, температурний режим умов зберігання, юридичну адресу підприємства. Крім того, на підприємстві не дотримувались вимог щодо періодичності контролю продукції за органолептичними, фізико-хімічними, мікробіологічними показниками та показниками безпеки. Не було в наявності і переліку засобів вимірювальної техніки, які підлягають повірці у 2011 році.
Партія хліба із пшеничного борошна вищого гатунку з часником «Лаваш» однієї з міні-пекарень Кременчука не відповідала вимогам стандартів за кислотністю м’якушки (фактично – 1,5 град при нормі 2,5-3,2 град). На підприємстві порушувалась технологія виробництва продукції.
За результатами перевірок заборонено реалізацію 16 нестандартних партій продукції та видано 14 приписів про заборону всієї продукції. Застосовано штрафні санкції на загальну суму понад 10 тисяч гривень, 8 осіб притягнено до адміністративної відповідальності.
Отже, як доводить практика, економія на періодичних лабораторних дослідженнях та нехтування вимогами законодавства щодо правильного оформлення етикетки, зазвичай, виходять виробникові «боком». Тож чи варто пускати ці питання «на самоплив», адже фахівці державного підприємства «Полтавастандартметрологія» не лише здійснюють «каральну» місію, виявляючи факти порушення чинних стандартів, а й допомагають суб’єктам господарської діяльності в приведенні маркування їхніх виробів до норм нормативних документів; мають можливість провести випробування продукції за добровільною згодою виробника у потужному науково-дослідному Випробувальному центрі харчової продукції, який діє на базі підприємства. Та для цього неообхідно, щоб суб’єкт господарської діяльності був щиро зацікавлений у виробництві дійсно якісної продукції, а не мав на меті заробляти на ошукуванні споживачів.