Громадскість запустила національну кампанію з впровадження та моніторингу нового закону «Про доступ до публічної інформації», який вступив у силу 9 травня 2011 року. Активісти, громадяни та журналісти упродовж першого тижня з дня набуття його чинності відправили інформаційний запит до органів місцевого самоврядування в усіх 457-ми містах України.
За новим Законом чиновники зобов’язані відповісти на запити громадян протягом 5 робочих днів. Запит може бути надіслано поштою, електронним листом чи факсом. За відмову відповідати на запит, затримку або неправдиву інформацію чиновників будуть карати грошовими штрафами”.
Так, громадяни зможуть чимало дізнатися про бюджети міст, засекречені генеральні плани міст, закритість державних тендерів, особливості нарахування житлово-комунальних послуг, про небезпечні об’єкти в районі вашого проживання, про незаконне привласнення лісових та пляжних зон тощо”.
Ухвалення Закону “Про доступ до публічної інформації” було давньою рекомендацією до України з боку ОБСЄ, ПАРЄ, Єврокомісії, а також резонансною вимогою до української влади з боку журналістських та громадських організацій. Україна буде однією з близько 90 країн світу, де діють закони про доступ до інформації.
Найближчим часом громадські активісти планують запустити активну польову роботу, посилену інформаційну кампанію, юридичні консультації, моніторинг проблем із роботою нового Закону та виконання його норм органами влади, а також поєднати ресурси для вирішення найодіозніших випадків порушення права громадян на доступ до інформації.
Активісти закликали громадян та журналістів самим перевірити належне виконання послуг, за яке вони сплачують за тарифом на утримання будинку та прибудинкової території, і надіслати інформаційний запит.