Щороку перед абітурієнтами неминуче постає питання – який вуз обрати. Деякі роблять вибір на користь закордонних вишів. Офіційної статистики – скільки українських студентів навчається за кордоном – наразі немає. Експерти називають різні цифри – від 25 до 35 тисяч осіб. Наскільки актуальним навчання у закордонних альмаматер для полтавців, дізнавалася Альона В'язнікова.
За неофіційною статистикою, за останні 5 років кількість української молоді, яка бажає здобувати вищу освіту у закордонних вузах, зросла в рази. Студенти, які воліють навчатися за кордоном, найчастіше обирають британські вузи, на другому місці – вищі навчальні заклади Швейцарії. Останнім часом популярністю почали користуватися й виші сусідніх держав, наприклад, Польщі, де освіта також якісна і відносно дешева.
Юлія, менеджер одного з освітніх агентств України:
"На даний момент це є дуже популярним, оскільки, якщо ви навчаєтеся в Європі, це відкриває набагато більше можливостей".
Закінчивши один з ВНЗ Європи, продовжує Юлія, ви отримаєте Європейський Диплом – диплом, що визнається в Україні, Європейському Союзі та більшості країнах світу. Відповідно, у випускників європейських вишів і можливості ширші. Окрім перспектив подальшого працевлаштування існують й інші причини, з яких молодь відмовляється від вітчизняної системи освіти на користь закордонної.
Віка, абітурієнт:
"Взагалі, це була давня мрія, десь подивитися світ, дізнатися, як там".
Таміла, студентка одного з Польських ВНЗ:
"Моєї спеціальності, яка саме є в Бидгощі, там, в цьому університеті, в Україні взагалі немає".
Серед мінусів такого навчання: труднощі адаптації у країні із зовсім іншим менталітетом, суттєві відмінності у системі освіти, банальна туга за домівкою, рідними та друзями, і «камінь спотикання» для майже всіх українських студентів – мова.
Таміла, студентка одного з Польських ВНЗ:
"Перш за все, це мовний бар’єр. Коли приїжджаєш і так щось хочеться сказати, а виходить – все на руках, отак стоїш і показуєш".
Польська мова досить схожа на українську, зазвичай, особливих проблем із її розумінням не виникає. Але представники освітніх агентств рекомендують починати вивчення мови ще в Україні.
Олена Катаєва, представник одного з освітніх агентств у Полтавському регіоні:
"Коли приїжджають наші студенти на місце призначення, до вузу, там вони проходять тестування з визначення рівня володіння польською мовою. І потім там уже призначаються курси, тобто, паралельно вони вчаться і паралельно вивчають цю мову".
Враховуючи всі мінуси і плюси, важко однозначно сказати, де навчатися краще: за кордоном чи на батьківщині. Питання залишається відкритим для кожного і відповідь на нього залежить тільки від власного вибору абітурієнта.