Територіальне відділення в порядку статті 17 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» з метою недопущення погіршення рівня життя громадян, зниження реальних доходів населення, перевищення прогнозного рівня зростання споживчих цін рекомендувала всім районним державним адміністраціям Полтавської області:
- Вжити заходів щодо недопущення безпідставного підвищення цін на хліб масового вжитку.
- Посилити контроль за цільовим використанням зерна регіональних ресурсів та Аграрного фонду тільки на виробництво хлібобулочних виробів масового вжитку, та не допустити підвищення цін на зерно.
- Посилити контроль за зернопереробними підприємствами району щодо недопущення безпідставного підвищення цін на переробку зерна регіонального ресурсу та Аграрного фонду на борошно.
За інформацією Управління з питань розвитку споживчого ринку, сфери побутових послуг та підприємництва Полтавської обласної державної адміністрації, область забезпечена зерном Аграрного фонду до нового врожаю.
В зв’язку з вищезазначеним та з метою запобігання порушенням конкурентного законодавства територіальне відділення, також, рекомендувала 14-ти хлібозаводам області використовувати борошно з Аграрного фонду та вироблене з зерна регіональних ресурсів тільки на виробництво хлібобулочних виробів масового вжитку та вжити заходів щодо недопущення безпідставного підвищення цін на хліб масового вжитку.
Територіальне відділення рекомендувало трьом зернопереробним підприємствам Полтавської області вжити заходів щодо своєчасної переробки зерна з Аграрного фонду та відвантаження борошна хлібопекарським підприємствам області відповідно до розподілу, затвердженого заступником голови облдержадміністрації Замиколою В.В. і не допустити підвищення цін на переробку зерна Аграрного фонду.
«На виконання доручень Президента та Уряду України здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції на ринках хліба та хлібобулочних виробів та інших продуктів харчування щодо недопущення необґрунтованого і безпідставного підвищення цін на них, а також своєчасного контролю, попередження і припинення порушень конкуренційного законодавства на цих ринках, у тому числі на ринку хліба, а також ринках зерна та борошна», - зазначив голова територіального відділення Володимир Оніщенко.
Територіальне відділення в порядку статті 17 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», враховуючи, що в літній період очікується зниження закупівельних цін на молоко від населення, рекомендувала молокозаводам області вжити заходів щодо встановлення економічно обґрунтованих оптово-відпускних цін на молочну продукцію у відповідності до рівня зниження закупівельних цін на молоко.
За підсумками щомісячного моніторингу встановлених закупівельних цін на молоко в межах районів Полтавської області протягом поточного періоду 2011 року встановлено, що в межах області спостерігається незначне зниження середнього рівня закупівельних цін на молоко від молокопереробних підприємств (в березні на 1 відсоток в порівнянні з лютим, в квітні на 4,3 відсотки в порівнянні з березнем). Станом на 15.05.2011 рівень закупівельних цін на молоко відповідає рівню закупівельних цін в квітні поточного року.
В той же час територіальним відділенням проаналізовано оптово-відпускні ціни на молочну продукцію, яка входить до мінімального споживчого бюджету сім'ї та на яке розповсюджується державне регулювання цін.
Порівнюючи динаміку фактичних закупівельних цін на молоко (за бухгалтерськими даними загалом по підприємству) з рівнем оптово-відпускних цін встановлено, що рівень оптово-відпускних цін на молочну продукцію молокопереробних підприємств не змінився або має тенденцію до збільшення по окремих підприємствах.
«Територіальним відділенням здійснюється постійний щомісячний моніторинг встановлених закупівельних цін на молоко в розрізі районів області, фактичних закупівельних цін по молокозаводах в цілому, та на молочну продукцію. За даними молокопереробних підприємств, рівень закупівельних цін, за якими закуповується молоко у сільськогосподарських підприємствах узгоджується договорами, які укладаються між молокопереробним підприємством та сільськогосподарським товаровиробником. Договори між підприємствами та господарствами населення не укладаються. Ціни формуються в односторонньому порядку, а саме молокопереробним підприємством. Тому відділення надало рекомендації та чекає їх якнайшвидше виконання», - зазначив голова територіального відділення Володимир Оніщенко.
Адміністративна колегія територіального відділення в порядку статті 14 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» з метою запобігання порушенням конкурентного законодавства та умов, що можуть їм сприяти, рекомендувала всім міським та селищним радам Полтавської області вжити заходів щодо контролю за:
- неухильним дотриманням порядку формування тарифів на житлово-комунальні послуги, зокрема отримання висновків Держцінінспекції при встановленні тарифів на житлово-комунальні послуги, чи була та витримана процедура оприлюднення проекту відповідного рішення органу місцевого самоврядування;
- обов’язкового визначення виконавців послуг тепло-, водопостачання, послуг з утримання будинків і споруд та при будинкових територій;
- недопущенням врахування у фактичній собівартості послуг витрат, що не стосуються безпосередньо надання таких послуг;
та недопущення необґрунтованого підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги для споживачів при черговому перегляді тарифів в бік збільшення.
За наявною у територіального відділення інформацію, в багатьох містах та районах області протягом 2010 - 2011 років відбулося зростання тарифів на житлово-комунальні послуги. При цьому, не завжди органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання, що надають житлово-комунальні послуги, дотримано вимоги законодавства про захист економічної конкуренції під час зміни тарифів.
Про результати розгляду цих рекомендацій міські та селищні ради області повинні повідомити територіальне відділення Антимонопольного комітету України у 10-денний термін з дня їх отримання.
«Встановлення тарифів з недодержанням вимог чинного законодавства веде до необґрунтованого їх збільшення, що в свою чергу може призвести до порушень прав споживачів цих послуг», - зазначив голова територіального відділення Володимир Оніщенко.