Середньомісячна номінальна (нарахована) заробітна плата одного штатного працівника по Полтавській області за січень–березень 2011р. становила 2269 грн., що на 20,8% більше, ніж у відповідному періоді попереднього року.
Середній розмір оплати праці на Полтавщині складає 95% від середнього по Україні і займає 7 місце серед 27 регіонів. Рівень заробітної плати в середньому по Україні становив 2389 грн.
В області спостерігається диференціація рівня оплати праці серед видів економічної діяльності та у розрізі міст і районів.
До видів економічної діяльності з найвищим рівнем оплати праці належали виробництво коксу, продуктів нафтоперероблення, добування паливно-енергетичних корисних копалин, де заробітна плата перевищувала середній показник по області в 2,0 раза, добування корисних копалин, крім паливно-енергетичних – в 1,8 раза, виробництво транспортних засобів та устатковання – в 1,6 раза. Найменш оплачуваними залишаються працівники підприємств з виробництва шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів, з оброблення деревини та виробництва виробів з деревини, крім меблів, рибальства, рибництва, з текстильного виробництва; виробництва одягу, хутра та виробів з хутра, з виробництва гумових та пластмасових виробів, інших галузей промисловості.
Розмір середньомісячної заробітної плати за січень–березень 2011р. в усіх містах та районах був вищим за прожитковий мінімум для працездатної особи, разом із тим лише у 7 з них заробітна плата перевищувала середню по області: у м.Комсомольську (3417 грн.), м.Кременчуці (2921 грн.), Диканському (2417 грн.), Полтавському (2391 грн.), Гребінківському (2324 грн.), Машівському (2304 грн.) районах та м.Полтаві (2303 грн.). Найнижчий рівень заробітної плати спостерігався у Козельщинському, Лубенському, Чутівському та Семенівському районах.
За результатами обстеження підприємств, установ, організацій серед 342,8 тис. працівників, яким оплачено 50% і більше робочого часу, встановл еного на березень 2011р., 34,5 тис. осіб (10,1%) мали нарахування у межах мінімальної заробітної плати (941 грн.). Найбільша частка таких працівників була зайнята на підприємствах з низьким рівнем оплати праці: з виробництва шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів, з текстильного виробництва; виробництва одягу, хутра та виробів з хутра, сільського господарства, мисливства та пов’язаних з ними послуг, з виробництва гумових та пластмасових виробів, інших галузей промисловості, з виробництва іншої неметалевої мінеральної продукції, з надання комунальних та індивідуальних послуг; діяльності у сфері культури та спорту. Серед працівників, які повністю відпрацювали місячну норму робочого часу, цей показник становив 5,0%.
Нижчу за середній рівень заробітної плати по області (2322 грн.) у березні 2011р. мали майже дві третини працівників. Водночас кожний п’ятий працівник отримав заробітну плату, яка перевищувала 3500 грн. Переважна більшість таких працівників була зайнята у видах діяльності з високим рівнем оплати праці, зокрема напідприємствах з виробництва коксу, продуктів нафтоперероблення, з добування пал и-
вно-енергетичних корисних копалин, з добування корисних копалин, крім паливно - енергетичних, фінансової діяльності, будівництва.
Індекс реальної заробітної плати у січні–березні 2011р. порівняно з відповідним періодом 2010р. становив 112,5%.
Загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати на 1 квітня п.р. становила 24,4 млн.грн., що на 7,4%, або 2,0 млн.грн., менше, ніж на 1 січня 2011р.
Основна частка заборгованої заробітної плати станом на 1 квітня 2011р. припадала, як і раніше, на підприємства промисловості (58,3%) та буді вництва (30,0%), при цьому понад дві третини всього боргу утворено на підприємствах м.Полтави (49,5%) та Лохвицького району (17,6%).
Зменшення суми заборгованості у січні–березні 2011р. спостерігалося в більшості міст та районів області, найсуттєвіше – в Решетилівському (на 81,8%), Лубенському (на 76,2%), Гребінківському (на 70,0%), Пирятинському (на 69,9%) та Оржицькому (на 68,4%) районах.
Заборгованість працівникам економічно активних підприємств упродовж січня–березня 2011р. зменшилась на 33,3%, або на 3,6 млн.грн., і на 1 квітня 2011р. становила 7,2 млн.грн. Серед видів економічної діяльності найвагоміше зменшення суми невиплаченої заробітної плати спостерігалося на підприємствах промисловості (на 2,2 млн.грн.), будівництва (на 1,1 млн.грн.). Водночас сума боргу працівникам
збільшилась на підприємствах у сфері надання комунальних та індивідуальних послуг; діяльності у сфері культури та спорту – на 0,4 млн.грн., транспорту та зв’язку – на 0,1 млн.грн. Упродовж січня–березня 2011р. кількість працівників, які вчасно неотримали заробітну плату, зменшилася на 13,8% і на 1 квітня 2011р. становила 3,8 тис. осіб, або 1,0% від середньооблікової кількості штатни х працівників підпри-
ємств, установ та організацій області. Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому 1904 грн., що на 18,0% менше від розміру середньої заробітної плати, нарахованої за березень 2011р.
Тетяна Охріменко – начальник відділу статистики праці Головного управління статистики у Полтавській області