В обласній прокуратурі відбулася міжвідомча нарада, на якій обговорювали стан дотримання вимог законодавства щодо заборони реалізації дітям алкогольних напоїв, пива і тютюнових виробів.
Основною метою наради стало зосередження уваги на проблемах захисту дітей від негативного впливу дорослих і батьків, які втягують їх у пияцтво, визначення векторів спільної діяльності та узгодження заходів правоохоронних органів та виконавчої влади, спрямованих на попередження правопорушень і бездоглядності серед дітей, захисту їхніх прав. Адже за інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, Україна посідає перше місце в світі по вживанню алкоголю дітьми. За останні 10 років кількість звернень до лікарів із приводу дитячого алкоголізму збільшилася втричі. Сьогодні в країні 1% дітей 12–13-ти років щодня вживають алкогольні напої. Крім цього, українці – другі у світі за кількістю курців після Греції. Держкомстат України констатує постійно зростаючу кількість тих, хто курить, серед дітей від 12 до 18 років. Половина з них викурює за добу від 16 до 20 сигарет.
Прокурорськими перевірками були встановлені суттєві порушення законодавства щодо реалізації неповнолітнім алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, профілактики алкоголізму в молодіжному середовищі в діяльності органів внутрішніх справ, структурних підрозділів органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Найчастіше вживають алкогольні напої діти алкозалежних батьків. І найважливішою причиною вживання підлітками алкоголю є неорганізоване дозвілля. Це стосується дітей із малозабезпечених сімей, батьки яких не можуть оплатити їхнє перебування в гуртках та секціях.
Малоефективною є робота відділень кримінальної міліції, відділів освіти, служб у справах дітей, центрів соціальних служб для молоді із сім’ями, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків. Не у всіх випадках сім’ї алкоголіків, наркоманів своєчасно ставляться на облік, повідомляються про них лікувально-профілактичні заклади.
Відсутність чіткого та своєчасного обміну інформацією між міліцією, службами у справах дітей та наркологами про осіб, які перебувають на обліку, призводить до несвоєчасного їх виявлення, недостовірних обліків та неналежної профілактичної роботи з ними.
На Полтавщині за 4 місяці поточного року працівниками кримінальної міліції щодо неповнолітніх складено 95 адміністративних протоколів за розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв та появу в громадських місцях у нетверезому стані; 51 - за куріння тютюнових виробів у заборонених місцях; 85 - за порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями. Проте в деяких районах області робота по виявленню і притягненню до адміністративної відповідальності дорослих за втягнення неповнолітніх у пияцтво та за продаж дітям пива та алкогольних напоїв взагалі не проводиться.