Заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Валерій ПАРХОМЕНКО минулої п’ятниці взяв участь у відкритті у Лохвиці цеху з пошиву верхнього одягу Полтавської фірми „Ворскла” на сорок робочих місць. Нинішня влада послідовно здійснює комплекс заходів, спрямованих на подолання проблеми зайнятості. Вже зараз на Полтавщині готові запропонувати робоче місце, включаючи і тимчасові, кожному безробітному. Хай не завжди вони відповідають бажанням і планам, але це вже суттєве зрушення, а головне – можливість забезпечити першочергові потреби сімей. Таким похвалитися може далеко не кожен регіон.
Яскравим прикладом такого підходу стало і відкриття швейного цеху на базі приміщень колишнього ЗАТ „Лотекс”. Лохвиця – місто давніх традицій швейного виробництва. За радянських часів тут була швейна фабрика, продукцію якої знали далеко за межами України. Однак вона давно припинила своє існування. Нещодавно закрилося й швейне виробництво на приватному підприємстві „Лотекс”. Десятки жінок залишилися без роботи. З відчаєм вони прийшли до райдержадміністрації за допомогою. Тут запевнили, що докладуть усіх зусиль задля розв’язання проблеми. Люди владі повірили. Тут якраз і доречними стали плани керівництва обласного центру зайнятості та фірми щодо відкриття у Лохвиці філії.
Голова правління ЗАТ „Полтавська фірма „Ворскла” Віктор ЧМІЛЬ згадує, що відразу відчув підтримку влади на обласному та районному рівнях, без їхньої волі і сприяння не відомо, якою б була доля цього проекту. Буквально протягом п’яти хвилин був прийнятий головою Лохвицької райдержадміністрації Анатолієм ЗАСЛАВЦЕМ, і робота, як кажуть, закипіла.
Спочатку думали возити жінок з Лохвиці до Полтави вахтовим методом. Але надто це обтяжливо для усіх. До того ж, як каже Віктор ЧМІЛЬ, люди мають жити на своїй землі, народжувати й виховувати дітей, доглядати онуків, поратися по господарству. Тож вирішили відкрити філію на базі приміщень ВАТ „Лотекс”, які були у приватній власності. У рекордні строки спільними зусиллями обласного центру зайнятості, райдержадміністрації і районної ради, міської влади Лохвиці було вирішено складний комплекс питань від оформлення дозвільних документів до енергопостачання.
Обласний центр зайнятості забезпечив навчання (37 робітниць) та укладання договорів на створення 40 дотаційних робочих місць, а підприємство – обладнанням. Розмір затрат на нього (інвестори ЗАТ „Ворскла та фірма-постачальник) становить понад мільйон гривень. Технології й обладнання – найсучасніші.
Держава гроші не втрачає, – говорить начальник обласного центру зайнятості Катерина КЛАВДІЄВА. Крім соціального аспекту, у справи є ще одна вигідна складова – гроші у вигляді податків повертаються в бюджет. До того ж, місцевий. А це десятки тисяч гривень, і вони для Лохвиці не зайві.
Одне спонукає за собою інше. Фірмі „Ворскла” тепер треба шукати додаткових партнерів для розширення виробництва, й у Віктора ЧМІЛЯ необхідні домовленості вже є. Що стосується Лохвицького цеху, то тут зайнятість на два роки гарантована, оскільки робочі місця дотуються з державного бюджету, і крім цього доки жінки набуватимуть необхідної кваліфікації й виробітку надаватиметься підтримка й головного підприємства. В перспективі заробітна плата очікується на рівні середньої в районі, а втім у кого буде високий виробіток – той отримуватиме значно більше. Люди задоволені: є робота, відроджені традиції, знову потрібні традиційні професії. Та й місцеве профтехучилище тепер не буде готувати відповідних фахівців впусту.
Голова районної державної адміністрації Анатолій ЗАСЛАВЕЦЬ переконаний, що у „цього корабля велике майбутнє”. Вже найближчим часом кількість робочих місць у цеху може бути доведена до сімдесяти, і цех отримає відносну самостійність. Для району це дуже важливо, адже різниця між попитом і пропозицією на робочі місця тут більша за середньобласну. Стоять такі місцеві велетні як цукровий та спиртзаводи, цегельне виробництво. Але немає сумніву, що за таких підходів, як у Лохвиці, швейний цех – не остання ластівка.
До речі, подібний проект за участі обласного центру зайнятості й фірми „Ворскла” нещодавно реалізований у Кобеляках на базі діючого ПП „Кобеляки світ”. Тут працевлаштовано 26 жінок, з яких 21 – на дотаційне робоче місце. Для п’ятнадцяти було організовано професійне стажування безпосередньо на робочому місці. Середня заробітна плата становить 1700 гривень. У разі успішної діяльності фабрики на першому етапі співробітництва в подальшому планується збільшити кількість працюючих до 90 чоловік.
Голова облдержадміністрації Олександр УДОВІЧЕНКО наполягає, щоб подібні міні-проекти були в усіх районах, бо кожен окремий з них складається у цілісну картину турботи про людей. І не випадково в задумах начальника обласного центру зайнятості Катерини КЛАВДІЄВОЇ – відкриття ще одного цеху в Зінькові. Тут теж є історія й традиції швейного виробництва, і відповідний професійний навчальний заклад.
Тож у заступника голови облдержадміністрації Валерія ПАРХОМЕНКА під час відкриття цеху в Лохвиці були всі підстави сказати, що це є наочним свідченням реалізації планів і програм Президента України Віктора ЯНУКОВИЧА, Уряду щодо стабілізації економічної ситуації, модернізації країни, залучення інвестицій і поліпшення життя людей. Варто підкреслити, що в області у влади у здійсненні наміченого склалася чітка взаємодія по вертикалі і співпраця з бізнесом. Це дуже важливо, адже планів багато, зокрема в рамках Програми економічних реформ, адже область не лише славний аграрний край, економіка її багато сегментна, і цього не можна не враховувати. А головне, що це надійний шлях розв’язання усього комплексу соціальних проблем.
Віктор КІКОТЬ. Головне управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації