Перехід на нові форми господарювання, поряд із позитивними змінами в економіці, викликав появу нових факторів, що створюють умови для вчинення різноманітних зловживань.
Відмінною рисою сучасності є легалізація злочинного капіталу шляхом утворення цілої низки комерційних структур та незаконна конвертація безготівкових грошових коштів, перерахованих легальними платниками за нібито виконані роботи. Мета такої діяльності - ухилення від оподаткування.
Широкого розповсюдження набули злочини, що вчиняються з використанням фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності, насамперед у високорентабельних галузях промисловості.
Для Полтавської області, яка поряд із потужною промисловістю має і високорозвинутий аграрний сектор економіки, також характерно і створення фіктивних підприємств, що проводять діяльність пов'язану із ринком зернових.
Виявити суб'єкт фіктивного підприємництва можливо лише на стадії безпосереднього здійснення реальних протиправних дій. Попри навіть викритий злочин, довести на практиці причетність конкретних осіб-вигодонабувачів до діяльності фіктивної фірми досить складно, оскільки вони перекладають відповідальність на підставних осіб і в більшості випадках уникають кримінального переслідування.
Однак повністю уникнути відповідальності таким особам все ж не вдається.
Зокрема, у поточному році працівниками податкової міліції ДПА у Полтавській області викрито близько 20 суб'єктів господарювання, що мають ознаки фіктивності, відносно їх організаторів порушено 4 кримінальні справи за ознаками ч. 2 ст. 205 Кримінального кодексу України "Фіктивне підприємництво". Більшість зазначених підприємств входили до, так званих, "конвертаційних центрів", які використовуються СГД-вигодонабувачами реального сектору економіки для незаконного формування податкового кредиту і ухилення від сплати податків.
Крім цього, у квітні поточного року Чутівським районним судом Полтавської області двох організаторів фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності визнано винними у скоєнні злочинів, передбачених ч.2 ст. 205 "Фіктивне підприємництво" та ч. 2 ст. 366 "Службове підроблення" і засуджено кожного до трьох років позбавлення волі з позбавленням права займати керівні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Як встановлено працівниками податкової міліції в ході проведення оперативно-розшукових заходів і досудового слідства, зазначені особи, не маючи наміру проводити господарську діяльність, умисно, з корисливих мотивів, за винагороду в розмірі 10 тис. грн. у червні та вересні 2010 року зареєстрували ряд підприємств у формі товариств з обмеженою відповідальністю.
У подальшому, вони надали реєстраційні документи і печатки підприємств третім особам, що дало їм можливість здійснювати від імені цих підприємств фінансово-господарську діяльність, направлену на прикриття незаконної діяльності інших підприємств по ухиленню від сплати податків до бюджету – укладати фіктивні договори і складати первинні бухгалтерські і податкові документи.
До моменту припинення працівниками податкової міліції діяльності цих фіктивних СГД, вони надали змогу реальнодіючим підприємствам ухилитися від сплати податку на додану вартість на загальну суму близько 4 млн. грн.
Набуття законної сили вироком суду надає можливість податковим органам визнати заключні від імені фіктивних підприємств угод недійсними (нікчемними) та донарахувати підприємствам-вигодонабувачам несплачені в бюджет суми податку.