Верховна Рада прийняла законопроект, який передбачає надання безоплатної правової консультації усім громадянам. Семінар, який провели в обласній державній адміністрації за участю помічника міністра юстиції, покликаний роз'язнити процес впровадження цієї системи. Як саме діятеме закон, дізнавались журналісти Студії «Місто».
«Безоплатна правова допомога як засіб посилення правових можливостей малозабезпечених верств населення та інших категорій громадян». Саме така повна назва семінару, який пройшов у стінах Полтавської облдержадміністрації. Основне завдання семінару – роз'яснення системи надання безоплатної провової допомоги та можливості її отримання. На семінар запросили представників з центрів безоплатної допомоги, які вже активно діють в області, аби ті поділился своїм досвідом.
Ольга Настіна, керівник центру правової інформації та консультації в Білій Церкві:
"Цей закон, який наразі проводиться, про надання безоплатної правової допомоги дозволить впровадити механізм таких центрів, як в Білій Церкві. Показує принцип, як вони будуть діяти на практиці, відповідно, буде корисним для громадян".
Система передбачає надання консультативних послуг громадянам, в яких виникають питання щодо оформлення різного роду юридичної документації.
Лідія Горбунова, помічник Міністра юстиції України:
"Первинна правова допомога – це допомога без адвоката. Щоб людина знала, як захистити свої права, до кого звертатися, де шукати їй допомогу, а вторинна допомога також передбачена цим законом. Будуть створюватись центри, де працюватимуть адвокати-професіонали, і така допомога буде безкоштовною лише для незахищених верств населення".
Наразі розробляється остаточний механізм роботи таких центрів, місця їх відкриття та забезпечення їх кваліфікованим персоналом, адже широкомасштабно ця програма почне функціонувати ще не скоро.
Тетяна Колотілова, начальник Головного управління юстиції у Полтавській області:
"З 1 січня 2013 року мають запрацювати центри надання безоплатної допомоги, які будуть надавати допомогу не лише у вигляді консультації, а і складання документів, позовів, скарг від громадян відповідних категорій".
В планах міністерства юстиції – створити систему безоплатної допомоги з адвокатськими послугами і по цивільних справах, оскільки така надається тільки при відкритті кримінальних справ. Але це питання ще далеке від остаточного вирішення.