Нині маємо плюс 25 гривень, тож в сумі виходить 985 гривень. Це – без відрахування податків, тож на руки виходить близько 800 гривень. Наразі це – вже четверте зростання «мінімалки» за рік, але не останнє. Іще 19 гривень планують додати із 1 грудня. Чи можна прожити і що можна купити за визначений законодавством мінімум – досліджували Крістіна Криженко та Євген Серба.
Проти 941 гривні на початку року – 985 станом на 1 жовтня. Саме на стільки за 4 поетапних зростання підняли мінімальну зарплату в Україні. Із цієї суми слід іще відрахувати податки, тож на руки виходить сума у 877 гривень 68 копійок. Із цими грошима йдемо на ринок. Згідно з нормативами, прожитковий мінімум включає наступні продовольчі товари: хлібопродукти, картоплю, овочі, фрукти і ягоди, м'ясопродукти, молокопродукти, рибопродукти, яйця, цукор, кондитерські вироби, маргарин. На ринку говорять: ціни не піднімають, намагаються йти назустріч покупцеві, однак, останні купують все в залежності від можливостей і від кількості членів сім'ї.
Антоніна, продавчиня м'яса:
"Курятину більше беруть, вона дешевша. Все залежить від покупця. Хтось собі візьме хребет на супчик, інші - курку купують".
Ганна, продавчиня хлібобулочних виробів:
"Більше чорний хліб беруть, поживний. Все залежить від того, яка сім'я. Але в середньому 1-2 хлібини беруть".
Аби зекономити, овочі, фрукти, і, головне – картоплю – полтавці вирощують на своїх присадибних ділянках. Той, хто не має городу – купує необхідне на ринку.
Олександра Олексіївна, продавчиня овочів та фруктів:
"І помідорчики, і огірки беруть, і виноград. Хто як купує - і на 10, і на 15. А хтось і на 1,50".
Ящо ж порахувати по мімімуму, то виходить що на місяць, згідно з нормативами, а не вподобаннями шлунку, на одну людину виходить не менше 450-ти гривень. І це – без напоїв, делікатесів і придбання нових речей. Іще одна сума, яку кожний полтавець має сплачувати щомісяця, – за отримані послуги. Із того ж таки мінімального розрахунку, на одну людину, яка проживає в однокімнатній квартирі, більше сотні кожні 30 днів доводиться сплачувати за опалення + 8 гривень за газ, за воду (за умови наявності лічильника) не менше 20-ти гривень і близько тридцятки – за послуги, що надаються в ЖЕО. Загалом виходить близько 200 гривень. І це – без врахування абонплати за стаціонарний телефон, телебачення і інтернет, які є практично у кожній оселі. Додаємо до отриманої суми витрати на основні продукти харчування і виходить від 650-ти гривень за умови того, що на роботу ходити – пішки. Опитані нами полтавці переконують: навіть за умови підвищення прожити на встановлену мінімалку просто неможливо.
Бліци
- Ні, не можна
- Нам така сума на тиждень прожити, скромно так
- Звісно не можна
- Ніколи не можна так прожити, хай самі, ідіоти, спробуть так пожити
Натомість, пропонують свою цифру мінімальної зарплати. Вона, на думку городян, має бути мінімум вдвічі вище існуючої.
Бліци
- Дві тисячі.
- Ну хоча б півтори тисячі.
- Дві тисячі, і то, це мінімальна.
- Десь на 1,5 тисячі я б і прожила.
- Та потрібно ,як в Росії, 4 тисячі, і то, це мінімум
Втім, радувати полтавців у цьому питанні доки нічим – мінімалку піднімуть, однак, не на оміріяну суму. Із 1 грудня планується підняти прожитковий мінімум до 1004 гривень, тобто, іще на 19 гривень. На скільки встигнуть зрости за цей час ціни і комунальні платежі – поживемо-побачимо.