Фото: Андрей Глазков/Gazeta.ua
13 жовтня комісія з розслідування загибелі риби у річці Сухий Кагамлик прозвітувала міському голові Олегу Бабаєву про результати своєї роботи.
Інформував присутніх про результати роботи комісії заступник міського голови Віктор Калашник. Він зазначив, що комісія протягом тижня щоденно виїжджала на місце події, обстежувала прибережну зону річки, в тому числі і те, де відбувся масовий замор риби. На думку членів комісії, причиною загибелі риби був одночасний злив з асенізаційних машин або в русло річки, або в зливову каналізацію, яка впадає в річку Сухий Кагамлик, що призвело до різкого падіння рівню кисню на ділянці річки. Ця версія підтверджується даними гідрохімічних досліджень, проведених міською СЕС. Наявність у пробах води марганцю вказує на відновлювальні реакції у водоймі, при яких нерозчинний марганець з донних відкладень переходить у розчинну форму. У результаті скиду забруднюючих речовин загинуло понад 4,5 тис. екземплярів риби (окунь, щука), які найбільш чутливі до вмісту кисню у воді. Віктор Калашник говорить, що розглядалося кілька версій масової загибелі риби, в тому числі і злив стоків хозфекальної каналізації з будинків приватного сектору, розташованих вздовж річки. Але члени комісії все ж схилися до версії, що причиною замору риби став одноразовий скид в зливову каналізацію. Начальник відділу екологічної безпеки виконкому Геннадій Демьохін зазначив, що біля ливнівки, яка виходить в Сухий Кагамлик, були виявлені накатані колії від машин. Комісія не виключає можливості, що асинезаційні машини відкачують відходи у вигрібних ямах автомийок, де використовуються багато хімічних препаратів, тож не виключено, що в річку могли попасти шкідливі хімічні елементи.
Підводячи підсумки, міський голова зазначив, що з власниками всіх асинезаційних машин необхідно провести роботу і змусити їх працювати у правовому полі. Роботу ж з контролю за їх діяльністю не припиняти, а тих, хто відмовиться укласти договори з водоканалом, щоб зливати стоки на станцію перекачування, і продовжуватиме забруднювати навколишнє середовище, карати високими штрафами, або кримінальною відповідальністю.
Необхідно також перевірити всі автозаправочні станції та автомийки на предмет того, чи підключені вони до каналізаційної мережі, а якщо ні, у них мають бути відповідні договори з КАТП на вивіз рідких хозвідходів. Проводитимуть відповідну роботу і з мешканцями приватного сектора, які своїми каналізаційними трубами забруднюють річку Сухий Кагамлик (вздовж берегів якої розташовано близько 100 приватних садиб). Їм запропонують заключити договори на вивіз хозфекальних відходів та прибрати несанкціоновані відведення стоків у водойму. Якщо цього не буде зроблено, труби, виведені у водойму, будуть просто тампонувати, а з їх власниками розбиратися у суді.
Крім того, міський голова Олег Бабаєв має намір створити муніципальну екологічну інспекцію, яка матиме відповідні важелі впливу на тих, хто забруднює навколишнє середовище.