Мова наразі не про звичайне сміття, а про вивезення рідких побутових відходів (нечистот) і великогабаритного непотребу, того, що залишається після ремонтів. Чому і на скільки підняли – знають журналісти Студії "Місто".
Великий автопарк, необхідне технічне оснащення і штат працівників, якому потрібно платити зарплату. На підприємстві КАТП-1628 розповідають: для того, щоб вийти на 0 – не бути збитковим підприємством, змушені були підняти тарифи на окремі послуги, а саме – вивезення рідких побутових відходів - нечистот.
Анатолій Кирдан, начальник планово-виробничого відділу КАТП-1628:
"Раніше у нас було 18 гривень 11 копійок за 1 м3. Із розрахунку на одну машину, як і завжди замовляють, – це десь 69 гривень. То зараз стало 100 гривень 43 копійки".
У КАТП кажуть: тарифи не змінювали з 2007 року, йшли назустріч мешканцям. Тим часом, ціна на пальне зросла більш ніж в 3 рази, піднімали й мінімальну зарплату.
Анатолій Кирдан, начальник планово-виробничого відділу КАТП-1628:
"Але далі тягнути ми вже не могли, і тому звернулись до управління ЖКГ із проханням встановити нам економічно обгрунтовані тарифи, але і це здорожчання нас не рятує".
За те сміття, що залишається переважно після ремонтів і яке мешканці за звичкою складували біля євроконтейнерів, тепер доведеться сплачувати. 1 кубометр такого непотребу, який відносять до категорії великогабаритних побутових відходів, доведеться викласти 46 гривень 49 копійок. Таким чином, певні комунальники, хоча б частково вдасться поліпшити фінансовий стан підприємства і вирішувати нагальні проблеми. Для прикладу наочно демонструють акти вандалізму над євроконтейнерами – часто їх викочують на дорогу, обмальовують, зривають ручки, відкручують колеса... Окремі баки доводиться списувати або за можливості ремонтувати. А кошти на це в тарифі не закладені.