- Олександре Федоровичу, минулого тижня на «кільцевий» маршрут міста вийшли 10 нових тролейбусів «Богдан»…
- Так. Щойно нам їх привезли – відразу ж розпочалася обкатка транспорту. Ми намагалися якнайшвидше запустити вулицями тролейбуси, аби нарешті порадувати полтавців. І от новенькі «Богдани» вже курсують «кільцевим» маршрутом міста.
- Чи не забагато тролейбусів на один маршрут?
- Зауважу, що цей крок – не моя чи чиясь вигадка. Міська влада в цьому питанні просто пішла назустріч бажанням громадян. Раніше до мене особисто неодноразово зверталися полтавці зі скаргами на недостатнє тролейбусне забезпечення кільцевих маршрутів – раніше «по кільцю» ходив лише один тролейбус. А також бідкалися пенсіонери, що в «Кільцевих» автобусах їх відмовляються возити безкоштовно. А цей маршрут є найбільш затребуваним тими категоріями, хто найчастіше користується тролейбусами, - пенсіонерами та іншими пільговиками, студентами. Тож, я вважаю, що якраз нині ситуація стала нормальною: п'ять одиниць транспорту йдуть в один бік, п'ять – в інший. Відтепер полтавці чекатимуть наступного тролейбуса лише 10 хвилин, їхатимуть швидко, з комфортом. І, що теж важливо: ті, для кого вартість проїзду 1,75 гривні є зависокою, зможуть пересуватися містом за 1 гривню на нових «Богданах». Особливо це стосується студентів.
- Серед переваг нового транспорту Ви називали й доступність для інвалідів-візочників.
- Так, ми в основному й орієнтувалися на зручність тролейбусів для людей з обмеженими можливостями. Низька підлога тролейбусів «Богдан» і спеціальний відкидний пандус дозволяє полтавцям з особливими потребами вільно пересуватися містом на громадському транспорті. Передбачені й місця для інвалідних візків, аби ті не заважали іншим пасажирам. Це також зручно й для молодих матусь з дитячими візочками. До того ж, нові тролейбуси споживають на 30% менше електроенергії, ніж старі. І, головне, це абсолютно екологічний вид транспорту!
- Вважаєте, що завдяки новим тролейбусам вдасться змінити екологічну ситуацію в місті?
- Якщо для цього взагалі нічого не робити – то, звичайно ж, не вдасться. Я вважаю, що турбота про екологічний стан міста – одне з головних завдань як міської влади, так і мешканців Полтави. В епоху чадних димових труб заводів, озонових дірок, зменшення площ лісів і збільшення шкідливих викидів в атмосферу ми всі повинні намагатися врятувати те, що дане нам природою. Полтава завжди вважалася одним із міст, де найчистіше повітря. Хотілося б, щоб так воно було ще багато-багато років.
Не секрет, що «кільцевий» маршрут – найбільш завантажений як громадським, так і приватним транспортом. Усі вони сильно загазовують повітря. Особливо після старих автобусів залишається така хмара ядучого диму, що після них ще хвилин з десять неможливо дихати. Та й газові викиди в атмосфері завжди піднімаються догори. Тобто в центрі Полтави, як географічно трохи вищій за інші точці міста, скупчуються шкідливі гази з усього міста. А це вже стає дуже небезпечним для мешканців міста, адже дуже багато людей проводять чимало часу на зупинках в очікуванні транспорту. Їм доводиться постійно ковтати ядуче повітря. Дихають ним і самі ж водії, стоячи на червоному світлі світлофора, бо навіть у цьому стані їхні автівки не перестають викидати в повітря чад. І що найстрашніше – дихають усією цією гидотою наші діти, які їдуть до школи, до гуртка чи спортивної секції. Не буду розповідати, як це впливає на самопочуття і здоров'я. Ми повинні берегти себе, своїх батьків, своїх дітей. Робити все для цього можливе.
А тролейбуси, як відомо, живляться не паливом, а електроенергією. Відповідно й шкідливих викидів в атмосферу від них – нуль. Вважаю, що непогано було б взагалі побільше пустити маршрутами міста таких одиниць транспорту. Серед усіх переваг нових тролейбусів – зручність, швидкість, дешевий проїзд – найголовнішою завжди буде екологічність. За нинішньої екологічної ситуації в країні й світі в цілому ми повинні рятувати чистоту повітря в Полтаві всіма доступними засобами.