Восени найпопулярнішим аксесуаром як жінок, так і чоловіків є парасольки. Нині у продажу представлені найрізноманітніші їх моделі, від найдешевших до справжніх витворів дизайнерського мистецтва: у вигляді букету троянд, із вишивкою та стразами, двохшарові, верх і підкладка яких виконані з різних за фактурою та кольором тканин тощо. Найнезвичніший захист від дощу винайшли у Великобританії, країні, де він накрапає майже щодня, це парасольки-хамелеони, тканина яких змінює колір під дією дощових крапель.
Проте дизайн традиційного «атрибута осені» відійшов для більшості українців на другий план, куди більше вітчизняного споживача цікавить якість цього предмету обіходу, якого нерідко не вистачає навіть на один сезон.
Ще не так давно покупцям і в голову не могло прийти купувати імпортні парасольки, адже продукція власного виробництва відповідала суворому міждержавному стандарту ГОСТ 29093-91 «Зонты. Общие технические условия». При цьому до якості парасольок висувався цілий ряд вимог, до того ж, вони проходили періодичний контроль за 8-ма різноманітними показниками, серед яких водонепроникність, міцність ручки на удар, зусилля затрачені при відкриванні, працездатність і таке інше. Якщо якась із партій не справлялась із цим іспитом хоч по одному показнику, її бракували, а періодичність перевірок усієї продукції по цьому показнику збільшували, і таким чином посилено контролювали кожну партію парасольох до отримання позитивних результатів на трьох партіях підряд.
При цьому кожна парасолька мала гарантійний термін – 12 місяців з дня продажу.
Нині ж ситуація докорінно змінилася, вітчизняних виробників подібного товару повністю витіснила дешева продукція з Китаю, адже обов’язкову сертифікацію на неї відмінили, мовляв небезпеки для здоров’я вона не несе, а тим, що вітчизняні покупці без кінця витрачають гроші «на вітер» та ще й вкладають їх у розвиток економіки інших держав замість того, щоб створювати робочі місця для своїх людей, схоже, ніхто не переймається. Тож і виходить, що левова частка парасольок, представлених на споживчому ринку, не витримують жодної критики. Найдорожчі із них – російські, бо відповідають стандартам цієї країни, хоча спритні торгівці і тут примудряються видавати за російську продукцію китайський непотріб.
Споживачеві не завадить знати, що за основними конструктивними ознаками розрізняють такі види парасольок: парасолька-тростина; парасолька складена з телескопічним стержнем у 2 чи 3 складання; парасолька без стержня; парасолька із складним стержнем; парасолька з механічним (вручну) відкриванням купола; парасолька з механізмом автоматичного відкривання та парасолька з механізмом напівавтоматичного відкривання.
Як показує практика, найдовше служать вироби з простою та міцною конструкцією. Саме до таких належить парасолька-тростина, в якій спиці ламаються значно рідше, ніж у виробах, що складаються. Спиці у складених парасольках виготовлені із кількох ланок, які згинаються у 3-4 рази, тож сильний порив вітру з легкістю може пошкодити подібний захист від дощу. Проте, проста конструкція доволі громіздка, а ось складена парасолька легко поміститься в дамській сумочці. Крім механічних, це можуть бути напівавтомати та автомати. Перші відкриваються одним натисканням на кнопку, а складаються вручну, другі і відкриваються і закриваються автоматично. Щоправда, складніший механізм сприяє тому, що такі парасольки важчі і швидше виходять з ладу.
Кількість спиць у парасольках, зазвичай, коливається від 8 до 32, але «більше» - не значить «краще», оптимальним варіантом вважається від 8 до 16 спиць. Вони можуть бути виготовлені із алюмінію чи сталі – звичайної, або з титановим напилом. Останній варіант з накінечниками із вуглепластику вважається найміцнішим. Бажано, щоб місця, де до спиць кріпиться тканина, були закриті спеціальними ковпачками, а не просто пришиті нитками.
Що стосується каркасу, то важчий сталевий вважається міцнішим за невагомий алюмінійовий.
Не зайве звернути увагу і на тканину. Найдешевші моделі покривають нейлоном, цей матеріал виглядає дещо пожмаканим, а у спеку може навіть «збігтись», в наслідок чого механізм такої парасольки при відкриванні почне «клинити». Значно краще виглядає поліестер. Але не вигорає і не протирається він лише за умови, якщо до нього було додано невеликий відсоток бавовни. А ось тканина, яка за зовнішнім виглядом нагадує плащовку, називається епонж. Вона доволі міцна і крапельки дощу з такої парасольки не стікають, а скочуються, при цьому вона залишається сухою. Та найміцнішими вважаються тканини з тефлоновим просоченням, які до того ж, значно м’якіші і тонкіші від епонжу. Краплі по них теж скочуються і після дощу таку парасольку достатньо просто струсити.
Тож купуючи «осінній аксесуар», зверніть увагу, як на те з чого його виготовлено, так і на наявність інформації на маркуванні. Чим вона вичерпніша, тим більше шансів, що Вам до рук потрапила добротна річ, а ось відсутність останньої, коли на етикетці значиться лише незрозуміла назва торгової марки без зазначення адреси та телефонів виробника, красномовно говорить, що перед Вами товар сумнівної якості.