Одним із видів профілактичної роботи з неповнолітніми є проведення екскурсій до закладів пенітенціарної системи. Такі заходи систематично проводяться кримінальною міліцією у справах дітей, спільно з управлінням Державного департаменту України з питань виконання покарань в Полтавській області.
Цього разу співробітники КМСД Полтавського міського управління УМВС організували відвідування учнями 9-го класу Полтавської ЗОШ №19 Полтавського слідчого ізолятору.
За словами начальника відділу кримінальної міліції у справах дітей УМВС Жанни Ахіджанян, захід відбувся під гаслом «Не повторюй моїх помилок!»
– Наочна демонстрація життя за гратами, як показує багаторічний досвід роботи, є найбільш ефективним способом уберегти дітей від необдуманих вчинків, які в подальшому можуть призвести до кримінальної відповідальності та коштувати їм свободи, - наголошує Жанна Суренівна.
Екскурсію по закладу провів заступник начальника Полтавського слідчого ізолятора із соціально-виховної та психологічної роботи підполковник внутрішньої служби Сергій Валентинович Пойдьом.
З перших же хвилин усі присутні відчули атмосферу суворого обмеження й тотального контролю. Вхід до ізолятора невеличкими групами по три чоловіка, заборона користування мобільними терміналами, міцні грати та наглядові пости – все це у сукупності викликає непереборне бажання якомога скоріше полишити стіни установи.
Під час пересування територією закладу Сергій Валентинович відповідав на найрізноманітніші запитання підлітків та паралельно розповідав про внутрішній устрій СІЗО.
З подвір’я довгими вузькими коридорами повз міцні двері камер, зачинених на замки, екскурсія пройшла до корпусу, де утримуються неповнолітні.
Сергій Валентинович продемонстрував дітям навчальний клас, спортивний зал, кімнату психоемоційного розвантаження, де арештованим створені всі необхідні умови для навчання, фізичного розвитку та відпочинку.
«Через складні побутові умови життя на свободі більшість утримуваних була позбавлена можливості відвідувати школу, читати книжки, повноцінно харчуватися, – розповідав представник пенітенціарної системи дітям, – один із арештованих, неповнолітній хлопчик, взагалі вперше сів за парту та почав вивчати ази письма та читання лише у СІЗО, адже на волі йому «ніколи» було навчатися».
Владислав Олександрович Ґагін, психолог слідчого ізолятора, розповів присутнім про роботу, що ведеться для психологічної адаптації неповнолітніх до утримання в умовах установи. Найбільшого стресу діти зазнають саме від відлучення від домівки та рідних, кардинальної зміни життєвого розпорядку. У роботі з ними проводяться практична робота, консультації з різних питань, тестування, сеанси релаксації, застосовується музикотерапія.
Після екскурсії учні полтавської школи поділилися враженнями. На дітей великий вплив справили умови утримання: життя за суворим розкладом, пересування лише під пильним конвоєм, неможливість вільного спілкування з близькими та рідними, адже саме тут надто гостро відчувається брак свободи.
Оксана Олександрівна Цвєткова, класний керівник учнів 9-го класу, висловила вдячність працівникам кримінальної міліції у справах дітей та пенітенціарної системи за проведену екскурсію, та висловила побажання зустрічатися з її учнями і надалі, проте лише в рамках профілактичної роботи.