Жителі багатоповерхівки по вул. Жовтневій, 1 у Полтаві вимагають від "Полтаваобленерго" грошей за зіпсовану техніку. 4 листопада о 14.30 апаратура перегоріла через перепад напруги. Про це пише Gazeta.ua.
4-поверхівці на Жовтневій понад 30 років. Має 36 квартир. До першого під'їзду заходить 42-річна Вікторія Пахомова. У її помешканні під час перепаду напруги згорів радіотелефон "Самсунґ" за 1000 грн.
— Спочатку в кімнаті став пищати стабілізатор струму, — розповідає полтавка. — Почало блимати світло, потім лампочки стали світити так яскраво, що, думали, лопнуть.
За 10 хв. у мешканців погоріла вся ввімкнена техніка. Найбільше радіотелефонів, модемів і зарядних пристроїв. У декого вийшли з ладу телевізори, пральки та зайнялася проводка.
У квартирі 49-річного Олександра Семергія знищено електроприладів на 18 тис. грн.
— Удома, коли це трапилося, була дружина, але вона не встигла все витягти з розеток. Згоріли кондиціонер, домофон, очищувач води "Цептер", телефон та іонізатор повітря, — перелічує господар. — Тепер направили лист у "Полтаваобленерго", ЖЕК номер 4 і міськвиконком. Просимо, щоб створили комісію, яка б зафіксувала втрати.
29 вересня в Октябрському районі міста через перепад струму в будинку по вул. Героїв Сталінграда, 15 почали горіти дроти електроприладів. Мешканці гасили самі. На вул. Майдан Незалежності та Полюсній через день миготить світло. Півроку тому в жителів будинку на вул. Марата, 30 згоріли мікрохвильовки й холодильники. Напруга стрибала від 40 до 320 В.
Заступник начальника міського управління житлово-комунального господарства 48-річний Сергій Білан говорить, перепади напруги трапляються в кожному будинку. На трансформатор у цей час іде завелика подача струму.
— Причина перепадів у старій проводці, — вважає працівниця жеду №11. — Вона відпрацювала свій термін. Коли до старої проводки приєднати багато нових приладів, проводи перегріваються, горить трансформатор. Перша ознака — яскраве світло лампи. Тоді треба все витягти з розеток. Прилади горітимуть, коли напруга підскочить до 400 вольт.
У "Полтаваобленерго" пояснюють, у зоні ризику будинки, зведені понад 30 років тому. Їх електромережа розрахована на 1,2–2 кВт на квартиру.
— Зараз одна праска бере 2,2 кіловати, а мікрохвильовка 2,7, — каже Ірина Бабенко з "Полтаваобленерго". — Щоб не було перепадів, треба не перевантажувати мережу, використовувати стільки енергії, скільки передбачено договором.
Часто полтавці ставлять стабілізатори струму. Під час перепаду вони автоматично вимикають електрику, але не захищають за великої напруги.
Найчастіше такі проблеми трапляються восени, взимку і влітку. Тоді люди масово використовують обігрівачі або кондиціонери.
Енергетики радять на час відсутності вимикати прилади із розеток. Стабілізатори використовувати для постійно ввімкнених приладів — водонагрівачів, холодильників.
На нову проводку в міста немає грошей. Її мінятимуть лише в будинках, де ситуація аварійна. В деяких багатоповерхівках Полтави жителі самі збирають гроші на це. Замінити дроти в стандартній однокімнатці коштує від 1,5 тис. грн. Якщо мешканці зроблять нову проводку тільки у себе в квартирі, це не вбереже від перепадів напруги. Слід замінити в усьому під'їзді, встановити новий трансформатор.