Адміністративна колегія Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України рекомендувала суб’єктам господарювання, що здійснюють оптову реалізацію хліба і хлібобулочних виробів та мають ознаки монопольного (домінуючого) становища у відповідних територіальних межах Полтавської області, утриматись від встановлення таких цін на хліб та хлібобулочні вироби, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на зазначеному ринку.
З метою виконання покладених на органи Антимонопольного комітету України завдань, територіальним відділенням здійснюється постійний контроль за додержанням вимог конкурентного законодавства на ринках оптової реалізації хліба та хлібобулочних виробів.
Як встановило Відділення, протягом періоду з серпня по середину жовтня поточного року ціни на зерно пшениці знизились відповідно на 11,5 та 7 відсотків.
Максимальні ціни на борошно для хлібопечення в Полтавській області знизились відповідно на пшеничне першого ґатунку у зазначений час на 10,0 відсотків, на борошно пшеничного вищого ґатунку - на 13,1 відсотків.
Також, з другого півріччя 2011 року хлібопекарські підприємства Полтавської області використовують зерно регіонального резерву для виробництва борошна пшеничного вищого ґатунку за ціною 2400 грн/т та борошна пшеничного першого ґатунку за ціною 2200 грн/т.
У структурі собівартості виробництва хліба та хлібобулочних виробів витрати на борошно займають близько 50 відсотків.
Враховуючи цінову ситуацію на ринку зерна та борошна пшеничного, на сьогодні відсутні об’єктивні економічні підстави для зростання цін на хліб та хлібобулочні вироби, які є продуктом соціального значення.
Середні ціни по Україні на хліб із борошна першого ґатунку на початок серпня становили 3,78 грн/кг, по Полтавській області 4,07 грн/кг і залишаються незмінними на сьогоднішній день, незважаючи на зниження цін на борошно та зерно пшениці.
В порівнянні змін протягом року зростання цін на хліб та хлібобулочні вироби значно випереджає індекс інфляції.
«Аналіз економічної ситуації на ринку хліба та хлібобулочних виробів з липня до жовтня 2011 року показав відсутність об’єктивних економічних причин (дефіциту борошна, зростання витрат на виробництво та реалізацію хліба та хлібобулочних виробів та/або інфляційні процеси), які могли б обумовити суттєве зростання цін на хліб та хлібобулочні вироби», - зазначив голова територіального відділення Володимир Оніщенко.
З огляду на вищевикладене та з метою запобігання порушенням конкурентного законодавства, керуючись статтею 14 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», адміністративна колегія територіального відділення надала ПП «Полтавський хлібозавод «Південний», ВАТ «Червонозаводський хлібозавод», ПП «Хорольська механізована пекарня», ТОВ «Полтавахліб», ПП «Полтавський хлібозавод «Південний», ТОВ «Миргородський хлібозавод», ПП «Лубенський хлібозавод», ФОП Ляшко Р.В., ПАТ «Кременчуцький хлібокомбінат», ПАТ «Комсомольський хлібозавод», хлібозавод ТОВ «Агропромислова компанія «Докучаєвські чорноземи» обов’язкові для розгляду в десятиденний термін рекомендації.