Причина – у встановленні вишки мобільного зв'язку безпосередньо поруч із будівлею школи. Люди вважають споруду зв'язку небезпечною для свого здоров'я та здоров'я своїх дітей. Чи є законні підстави монтувати базові станції мобільних операторів поряд із житловими будинками і чи можуть вони нашкодити здоров'ю, дізнавалися журналісти студії "Місто".
Викладачі, а особливо батьки учнів Полтавської дитячої музичної школи №3 імені Бориса Гмирі б'ють на сполох. На даху прилеглої до закладу будівлі встановлюють базову станцію мобільного зв'язку. Люди впевнені: «вишка» небезпечна для здоров'я.
Ігор Івченко, проти встановлення вишки:
"Ось я показую статтю, вона називається «Смерть під дахом власного будинку». В Барнаулі у Росії встановили подібну вишку на 9 поверсі і мешканці усіх 9 поверхів почали хворіти раком, кровотечею з носа та на інші хвороби".
Вплив електро-магнітних випромінювань від бази зв'язку, кажуть люди, вже почали відчувати на собі.
Галина Опенько, проти встановлення вишки:
"Я, наприклад, не сплю, позавчора викликала швидку. А що говорять у нашому домі по Грушевського, 7 – виходять і качає їх, тиску, кажуть, не було. А зараз не зрозуміло, стан такий і все".
Та найбільше бентежить людей здоров'я дітей, які навчаються у музичній школі та у навчальних закладах поруч: 29 та 19 школах.
Галина Опенько, проти встановлення вишки:
"Це вже, як той геноцид, тут знищують дітей – 1,5 тисячі там, 1,5 тисячі, ще в 29 школі – це вже 5 тисяч дітей".
Налаштовані люди рішуче – вирішення ситуації бачать тільки у демонтажі споруди.
Ігор Івченко, проти встановлення вишки:
"Ми хочемо, щоб її однозначно прибрали звідси, однозначно, ось і все".
В іншому разі, кажуть батьки учнів музшколи, їм доведеться рятувати своїх дітей з потенційно небезпечної зони.
Тетяна Медвєдєва, проти встановлення вишки:
"Ми повинні будемо забрати дітей, діти підуть на вулицю, а школа закриється. Кому це потрібно? Просимо нашого вельмишановного мера і всіх, хто може допомогти запобігти цьому лиху, вишку демонтувати, однозначно".
Директор музичної школи із обуреними батьками погоджується, але зазначає: окрім морального боку питання є ще й юридичний, за яким встановлення бази мобільного зв'язку – цілком законне.
Олег Чечотка, директор Полтавської дитячої музичної школа №3 ім. Б.Р. Гмирі:
"У мене немає жодних підстав, немає технічної компетенції сумніватися у висновках експертів СЕС, які дали дозвіл на встановлення цієї конструкції, що вона не спричинить шкоди".
Для довідки: для того, щоб отримати дозвіл на встановлення будь-якої базової станції, оператору мобільного зв'язку необхідно отримати попереднє узгодження обласної санепідемстанції. Не узгодити вишку, навколо якої ведуться дебати, у Полтавської обласної СЕС не було жодних підстав, – запевняють спеціалісти служби.
Олег Бут, лікар з комунальної гігієни лабораторії електро-магнітного випромінювання Полтавської обласної СЕС:
"На житлових та інших спорудах можливе встановлення базових станцій, якщо електро-магнітні поля не перевищують встановлених санітарними правилами норм".
Окрім висновку санітарно-епідеміологічної станції, для встановлення станції потрібний ще цілий пакет документів, які, як пояснили нам у прес-службі Полтавської міської раді, видає Київ, і на рівні Полтави ці питання взагалі не вирішуються.
Прес-секретар оператора мобільного зв'язку в електронному листі на наш запит повідомив, що всі необхідні документи на законність вишки вони мають і в разі потреби можуть їх надати. Стосовно ж небезпеки для здоров'я, цитуємо мовою оригіналу: упродовж останніх десяти років уряди різних країн вклали у дослідження електро-магнітних полів більше 250 млн. доларів. І жодне з цих досліджень не підтвердило шкідливої дії мобільних радіохвиль на людину і її здоров'я. Більше того, в Україні діють дуже суворі санітарні норми. Рівень електромагнітного поля, створеного базовими станціями поряд з житловими приміщеннями, не має перевищувати 2,5 мкВт/кв.см. Для порівняння, аналогічний показник в сусідніх Росії і Білорусі складає 10 мкВт/кв.см, а в США, Німеччині він ще вищий.
Те саме ми почули і від експертів СЕС Полтавської області.
Олег Бут, лікар з комунальної гігієни лабораторії електро-магнітного випромінювання Полтавської обласної СЕС:
"Реально там ніякого впливу не буде. Якщо подивитися, як розповсюджуються хвилі, то у точці, де база встановлюється, найменша потужність електро-магнітної енергії".