За участю голови облдержадміністрації Олександра УДОВІЧЕНКА та під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Бориса ГАЛУШКА 1 грудня проведено розширене засідання Ради з питань безпечної життєдіяльності населення при облдержадміністрації, на якому розглядалося питання щодо стану безпеки під час використання природного та зрідженого газу в побуті.
У засіданні Ради взяли участь представники НАК "Нафтогаз України", Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Національної комісії регулювання електроенергетики України, голови міст обласного значення, райдержадміністрацій, керівники обласних управлінь, керівники спеціалізованих підприємств газового господарства Полтавської, Сумської й Харківської областей.
Голова облдержадміністрації Олександр УДОВІЧЕНКО, відкриваючи засідання, зазначив, що питання безпечного використання газу в побуті є актуальним як для Полтавщини, так і для всієї України. Цьому питанню приділяють увагу Глава держави та Уряд.
Олександр УДОВІЧЕНКО повідомив, що в Полтавській області рівень газифікації населених пунктів складає майже 80%, що є одним із найвищих в державі. До кінця 2013 обласна влада планує забезпечити газом усі території Полтавщини. «З одного боку – це позитив, а з іншого – при такій газифікації та об’ємах споживання зростають ризики виникнення нещасних випадків під час використання газу в побуті», – зазначив голова облдержадміністрації.
За словами директора Департаменту охорони праці, промислової безпеки та надійності транспортування газу і нафти НАК «Нафтогаз України» Сергія СТОРЧАКА, травматизм від використання газу в побуті – єдиний, показники якого за останні роки неухильно зростають.
Так, упродовж 2006-2010 років сталося 558 нещасних випадків, постраждало 1028 чоловік, з них 485 – зі смертельним наслідком.
За даними Держгірпромнагляду, цього року в країні сталося 82 аварії, у яких постраждало 169 осіб, 65 – загинуло, в тому числі від отруєння чадним газом – 62.
В області у 2011 році сталося 2 нещасних випадки, пов’язані з використанням газу в побуті.
Аналіз травматизму показує, що основними причинами аварій та нещасних випадків під час використання газу в побуті є:
- самовільне втручання абонентів у систему газопостачання, конструкцію газових приладів, систему димовідведення та вентиляції;
- порушення абонентами умов безпечної експлуатації газових приладів;
- несправність та невідповідність вимогам нормативних актів систем димовідведення та вентиляції;
- неякісне, несвоєчасне технічне обслуговування газового обладнання, у тому числі автоматики безпеки газових приладів;
- недостатній рівень інформування населення з питань безпеки користування газом в побуті.
Не покращує ситуацію й застаріла законодавча база у даній сфері. Наприклад, Положення про технічне обслуговування прийняте в 1997 році. Необхідно вносити зміни до нормативно-правових актів, що стосуються безпеки газопостачання.
Учасники засідання вирішили обов’язково посилити нагляд контролюючих органів за експлуатацією газових приладів, ретельній перевірці підлягатимуть внутрішньобудинкові системи газопостачання та димовідведення.
Працівники спеціалізованих підприємств газового господарства посилять роботу щодо інвентаризації газового обладнання, що знаходиться в користуванні абонентів.
Наглядовці посилять контроль і за дотриманням вимог підприємствами чинних норм і правил під час постачання, наповнення та транспортування балонів зі скрапленим вуглеводневим газом населенню області; проведуть перевірку діяльності підприємств, яким надано дозвіл на прочищення димових і вентиляційних каналів, з ініціюванням позбавлення їх такого дозволу за неналежне виконання робіт.
Велике значення у профілактиці нещасних випадків матиме й інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення з питань безпечного користування природним та зрідженим газом в побуті.
Свої пропозиції для розробки відповідних законодавчих актів щодо покращення безпеки під час використання природного газу в побуті область надасть до Кабінету Міністрів України.