Органами прокуратури Полтавської області за участі фахівців контролюючих органів перевірено дотримання вимог законодавства щодо захисту прав дітей на якісне харчування.
Як з’ясувалося, через неналежне фінансування з місцевих бюджетів у перевірених закладах не дотримуються норми харчування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004. Відтак, у одному з дошкільних навчальних закладів м. Лубни діти забезпечувались маслом вершковим лише на 9%, рибою – на 25%, фруктами – на 42%, молочною продукцією – на 44%. А в іншому дошкільному навчальному закладі цього ж міста у добовому раціоні дітей взагалі не було таких продуктів як сметана, твердий сир, вершкове масло, а цільне молоко замінювалось на згущене. Натомість у деяких дошкільних навчальних закладах Полтавщини в добових раціонах дітей були консерви та слабосолона риба.
Прокурорами районів керівникам відділів освіти, органів місцевого самоврядування внесені подання з вимогою усунути порушення закону та притягнути винних службових осіб до відповідальності.
У порушення вимог ст. 5 Закону України «Про охорону дитинства» не всі учні 1-4 класів забезпечені безкоштовним харчуванням. Зокрема, видатки на безкоштовне харчування учнів початкових класів при формуванні місцевих бюджетів передбачені у розмірі 50-60% від вартості харчування дітей. Середня вартість харчування у загальноосвітніх навчальних закладах області становить 4,4 грн. Водночас у м. Полтаві на харчування дітей даної категорії виділено 3 грн., м. Миргороді – 3,3 грн., Шишацькому районі – 2,25 грн., Гребінківському – 3,5 грн.
Посадовим особам органів місцевого самоврядування прокурорами районів та міст внесені приписи з вимогою усунути порушення закону та збільшити бюджетні видатки на харчування учнів 1-4 класів.
Ігнорування керівниками окремих навчальних закладів вимог ст. 7 Бюджетного кодексу України щодо залучення мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату призводить до збільшення бюджетних видатків на харчування дітей. Так, перевіркою Миргородської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату встановлено завищення цін у порівнянні з середніми споживчими цінами на банани на 394 грн., мандарини – 329 грн., буряк – 1040 грн. Аналогічні порушення виявлені у Великосорочинській загальноосвітній санаторній школі-інтернаті. За поданням Миргородського міжрайонного прокурора керівників цих закладів притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Загалом за результатами перевірки органами прокуратури області внесено 83 документи прокурорського реагування, поновлено права 75 дітей, до відповідальності притягнуто 14 посадових осіб.