Впродовж 2011 року інспектори з державного метрологічного нагляду ДП «Полтавастандартметрологія» перевірили 146 підприємств регіону, на 89-ти із них, тобто на понад 60% виявлені порушення вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Загалом було обревізовано більше семи тисяч засобів вимірювальної техніки (ЗВТ), з них визнано непридатними до застосування близько півтори тисячі, або кожен п’ятий прилад.
Крім того, інспекційною повіркою було охоплено 639 засобів вимірювальної техніки, з яких 12% - забракували.
Зокрема, з 25-ти закладів охорони здоров’я області, які потрапили в поле зору держінспекторів, 16 - використовували неповірені прилади та несвоєчасно проводили контроль вихідних параметрів апаратів для фізіотерапевтичних процедур.
Непридатними до застосування виявилися також 13% засобів вимірювальної техніки, які застосовували для контролю стану навколишнього природного середовища, 15% приладів, якими користувалися при здійсненні торгівельно-комерційних операцій, кожен 5-й засіб з числа перевірених у сфері телекомунікаційних послуг та послуг зв’язку, 18% промислових лічильників теплової енергії та аж 46% промислових водомірів.
Так, у грудні, при проведенні державного метрологічного нагляду за забезпеченням єдності вимірювань у сфері торгівельно-комерційних операцій і розрахунків між покупцем і продавцем, було встановлено, що у ТОВ «ЕКО» (м.Кременчук) користувалися трьома неповіреними пристроями. До того ж, а ні переліку засобів вимірювальної техніки, які перебувають в експлуатації і підлягають повірці, а ні відповідального за дотримання єдності вимірювань на підприємстві не було. На жаль, не змогли продемонструвати тут держінспекторам і контрольні ваги, на яких споживачі могли б переважити відпущений їм товар. Зважування проводилося на вагах, нижня межа яких не один, а аж 40 грамів, що неприпустимо.
На підприємстві споживчої кооперації «Великобагачанський ринок» (смт. Велика Багачка) теж не було переліку засобів вимірювальної техніки, які підлягають повірці та використовували 2 одиниці засобів вимірювальної техніки з терміном повірки, що минув. Як це не прикро, така ситуація є досить типовою.
В результаті проведених перевірок, складено 92 приписи про усунення порушень та 48 приписів про вилучення непридатних до використання засобів вимірювальної техніки, у 18 випадках доводилося вдаватися до заборони підприємствам виконувати роботи пов’язані з вимірюваннями, 159-ом суб’єктам господарської діяльності заборонено застосовувати непридатні засоби вимірювальної техніки. До адміністративної відповідальності притягнено 60 осіб. Загальна сума адміністративних стягнень сягнула понад 12 тисяч гривень.
До речі, неповіреними вагами користувалися і майже на всіх торгівельних точках, які працювали на продуктових ярмарках «вихідного дня», що проводяться у Полтаві напередодні новорічно-різдвяних свят з метою, забезпечити населення більш дешевою та якісною продукцією місцевих товаровиробників. Перевірка суб’єктів господарської діяльності, які представили на них свою продукцію, проводилася на виконання доручення Полтавської облдержадміністрації.
Так, лише протягом 29-го та 30-го грудня перевірено вагові пристрої на 50 таких торгових точках, на 46 із них використовувалися ваги з терміном повірки, що минув, або взагалі були відсутні повірочні тавра та свідоцтва про повірку. Щоправда, жодного факту неточної роботи зважувальних пристроїв встановлено не було, більше того, бажаючі швидше спродатися, ще й наділяли покупця солідним понаднормовим «доважком».
Проблема у тому, що чимало вагів, які використовуються на ринках, не знають повірки «з народження». Проте, мало хто замислюється над тим, що байдуже ставлення до підтвердження точності вимірювальних пристроїв може неочікувано «зіпсувати» добре ім’я навіть цілком добросовісного продавця, не кажучи вже про солідні заклади та установи, для яких точність – це не лише позитивний імідж, а й запорука успішної діяльності, гарантія безпечної роботи людей, правильність призначеного лікування тощо, про це нікому не варто забувати.