25 Травня 2012 10:55
1641
Із звуками останнього дзвоника перед більшістю батьків постає питання: куди «прилаштувати» дітей на літні канікули, аби вони не просто були «під доглядом», але й оздоровилися та змістовно проводили своє дозвілля? Тож чимало родин невипадково віддадуть перевагу дитячим оздоровчим таборам, де дитина не просто матиме змогу відпочивати та спілкуватися з однолітками, а й знаходитиметься в надійних руках досвідчених висококваліфікованих фахівців.
А оскільки путівка до табору цьогоріч коштує недешево, бажання батьків, аби їхнє чадо повернулось додому задоволене, цілком виправдане. Отже, й вимоги до закладів, які надають послуги по розміщенню та харчуванню дітей, невпинно зростають. Відповідно до державного соціального стандарту щодо оздоровлення та відпочинку дітей, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 10 вересня 2009 року, при наданні послуг з оздоровлення та відпочинку дітей, відповідні заклади мають гарантувати повну безпеку для їх життя і здоров’я, дотримання вимог санітарного законодавства, правил протипожежної безпеки, дотримання заходів з профілактики травматизму і попередження нещасних випадків.
Тому відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про туризм» та наказу Держспоживстандарту України «Про затвердження переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні», запроваджено обов’язкову сертифікацію позаміських дитячих літніх оздоровчих таборів.
При цьому під час сертифікації послуг із тимчасового розміщення до уваги беруться матеріально-технічний стан та безпека прилеглих територій закладу, їдалень, місць загального користування, житлових приміщень, а також рівень освітлення, стан вентиляційної системи та систем електро - й водопостачання. При сертифікації ж послуг із харчування, крім висновків санепідслужби і пожежної інспекції, враховуються збалансованість дитячого раціону та якість і безпека харчової продукції.
Отже, щоб отримати сертифікат відповідності на послуги тимчасового розміщення та харчування, дитячим таборам необхідно довести, що вони відповідають усім вимогам стандарту. На жаль, на такий крок поки що спромоглися лише 12 кращих дитячих оздоровчих закладів Полтавщини. Станом на 15.05.2012 року органом з сертифікації продукції та послуг ДП «Полтавастандартметрологія» було видано сертифікати відповідності на послуги з тимчасового розміщення та харчування наступним дитячим оздоровчим таборам:
- Комунальний заклад «Позаміський дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Супутник»;
- Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Молода гвардія» Полтавської територіальної профспілкової організації Південної залізниці;
- Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Антей» Новосанжарського санаторія-профілакторія;
- Дитячий оздоровчий заклад «Соснова поляна» Профспілкової організації каскаду київських ГЕС і ГАЕС;
- Приватне підприємство «Орендний дитячий оздоровчо-виховний заклад «Орлятко»;
- ДОТ «Горизонт», структурний підрозділ Гадяцької спеціалізованої школи-інтернату І-ІІІ ступенівімені Є.П. Кочергіна Полтавської обласної ради;
- ДОТ «Іскорка» Нафтогазовидобувного управління «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта»;
- ДОТ «Сонячний» ПП «Торгівельний центр «Київ»;
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Британський мовний табір «АВС САМР»;
- Козельщинський районний оздоровчий комплекс «Старт»;
- Новосанжарський санаторій профілакторій «Антей».
Можливо до цього списку приєднаються ще кілька таборів, у яких термін дії сертифікату нещодавно скінчився, і вони нададуть заявку найближчим часом.
Всього ж на території Полтавської області розташовано біля 30-ти подібних закладів. Серед власників дитячих позаміських таборів як місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування, так і різноманітні підприємства, установи, організації та їхні об’єднання. Чому ж якщо сертифікація є обов’язковою, тільки половина таборів пройшла цю процедуру?
Відповідно до діючого законодавства та чинних стандартів, місця розміщення повинні мати належну матеріально-технічну базу і необхідні умови для безпечного та комфортного проживання клієнтів. І ці вимоги стосуються абсолютно всіх закладів розміщення: від готелю до дитячого табору. А як відомо, у значній кількості таборів, діти мешкають в одноповерхових літніх будиночках без туалетів та умивальників, усі ці зручності знаходяться на вулиці. До того ж, у кімнатах недостатня кількість меблів, чим порушуються вимоги ДСТУ 4268:2003.
До речі, до порушників чинного законодавства, які відмовляться привести якість своїх послуг у відповідність до вимог стандартів та не отримають відповідних сертифікатів, застосовуватимуться штрафні санкції відповідно до статті 23 Закону України «Про захист прав споживачів». Отже, аби не мати зайвого клопоту, керівникам дитячих таборів слід потурбуватися про добрий імідж свого закладу вже зараз.
Оскільки сертифікують свої послуги далеко не всі, запроваджено обов’язкову державну атестацію дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, за результатами якої закладу присвоюватиметься відповідна категорія. Всього їх передбачено 4 (перша, друга, третя та вища). Присвоюють їх в залежності від рівня закладу, за кількістю набраних ним балів. До критеріїв оцінки увійшли санітарно-екологічний стан регіону (віддаленість від великих населених пунктів, наявність лісового масиву та водойми), укомплектованість професійними кадрами та організація харчування (заклад вищої категорії повинен мати п’ятиразове харчування). Великого значення надають відповідності матеріально-технічної бази статусу закладу та встановленому профілю, зокрема, технічному стану споруд, наявності капітального ремонту, тренажерного, фізкультурного залу, басейну, туристичного обладнання, бібліотеки, приміщень для гуртків. Наявності документів про підтвердження компетентності, тобто необхідної кваліфікації, персоналу, який буде працювати з дітьми тощо. Для присвоєння найнижчої третьої категорії необхідно набрати мінімум 90 балів, найвища категорія передбачає від 175 до 190 балів.
Показово, що заклад, який претендує на вищу категорію, повинен подбати про створення умов для дітей з особливими потребами, надання санітарно-курортних послуг (робота стоматологічного, фізіотерапевтичного, масажного кабінетів тощо), організувати роботу не менше 5-и гуртків, зустрічі з видатними людьми, тренінги, консультації психолога.
Експертна комісія віддає належне і наявності чи відсутності скарг від споживачів. Очолює експертну комісію начальник відділу у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації Наталія Шкоденко, заступником голови комісії призначено заступника генерального директора державного підприємства «Полтавастандартметрологія» Наталію Ткаченко. Також до її складу увійшли представники обласних управлінь освіти, охорони здоров’я, санепідемстанції, державного пожежного нагляду, рятувально-водолазної служби.
Заклад, який пройде державну атестацію, отримує відповідне свідоцтво встановленого зразка. Якщо ж виявиться, що він не відповідає державним стандартам, такий заклад не може залучатися до організації оздоровлення та відпочинку дітей, що здійснюється за бюджетні кошти. При цьому будуть з'ясовуватися причини незадовільної роботи, та призначатися повторна атестація через один-два роки, коли усі виявлені недоліки буде повністю усунено.
Тож, хочеться сподіватися, що в цьому році наші діти отримають дійсно якісний та безпечний відпочинок, який відповідатиме суворим вимогам стандартів. А батьки, купуючи путівку, зможуть поцікатися до якої категорії належить той чи інший заклад і, зрештою, зробити обдуманий та правильний вибір.
ДП "Полтавастандартметрологія"