Педагоги і медики… Представники цих поважних професій буквально ведуть нас по життю: навчають, дбають як про здоров'я фізичне, так і духовне. Справжні професіонали, а таких серед цих людей переважна більшість, завжди і скрізь цінувалися, тож добре, що про них не забувають нині й у нас у Полтаві.
З огляду на проблемну ситуацію в економіці країни у вчителів та лікарів міста теж закрадалися напередодні сумніви щодо своєчасної виплати заробітних плат. Адже в деяких областях України, на превеликий жаль, подібні побоювання підтвердилися, а відтак бюджетники не отримують вчасно та сповна кревно заробленого. Проте ця ситуація оминула наше місто.
До того ж за плідну працю кращі освітяни, медики, працівники культури та спортивної галузі з нагоди тих чи інших професійних свят отримали відзнаки, дипломи та почесні грамоти. А ще понад 700 одиниць побутової техніки (телевізори, пилососи, мікрохвильові печі, пральні машини, холодильники).
Як головний подарунок міський голова
Олександр Мамай вручив сертифікати на отримання житла. Серед тих, хто їх отримав, – одинадцять освітян. До речі, три з одинадцяти квартир – трикімнатні. Одним зі щасливчиків став директор Полтавської гімназії №13 Іван Гончаренко, у якого ми й запитали про виплату зарплати вчителям та про загальну економічну ситуацію.
– Нинішнього року наша тринадцята школа стала гімназією, адже за результатами республіканських олімпіад ми перші на Полтавщині, – говорить Іван Дмитрович. – І це не залишилося поза увагою нашого міського голови. У зв'язку зі зміною статусу нашої школи виплати вчителям також зросли. Тепер учитель гімназії отримує на десять відсотків більше, ніж учитель середньої школи. У той же час матеріально-технічне забезпечення в нас одне з кращих в області. Ми й самі багато працюємо в цьому напрямку, але й допомога міської влади також дуже велика. А от щодо проблем… Позаторік, ухвалюючи бюджет на 2012 рік, керівництво країни обіцяло, що його потім переглянуть, мовляв, потерпіть, усе буде враховано. Нинішнього ж року підвищилася заробітна плата вчителів, але збільшилися й витрати на енергоносії, та бюджет так і не переглянули. І от у грудні в Україні склалася проблемна ситуація з виплатою заробітних плат бюджетникам, зокрема і нам, педагогам. Проте нашому місту поталанило, адже міський голова Олександр Мамай знайшов можливість вчасно та повною мірою виплачувати зарплатню вчителям. І я як полтавець полтавцю дуже вдячний Олександру Федоровичу за цю грандіозну за своєю значущістю роботу. Адже, спостерігаючи за всеукраїнськими ЗМІ, дізнаємося, що в деяких областях учителі не отримують зарплати вже по кілька місяців. Полтаву ж ця проблема, повторюся, обійшла стороною.
З думкою директора погодилася і вчитель української мови та літератури цієї гімназії Олена Якубенко:
– Приємно, що відчуваємо опіку міської влади та міського голови, – говорить Олена Василівна. – Ми сподіваємося, що всіх бюджетних працівників, зокрема вчителів, підтримуватимуть і надалі.
Учителі не залишилися без грошей і таки отримали свою зарплату.
«ПВ» поцікавився, як справи в іншої, не менш важливої бюджетної галузі – охорони здоров'я.
– Так, справді, у нас виникали проблеми з бюджетним фондом, – говорить головний лікар Полтавського міського клінічного пологового будинку Наталія Удовицька. – Але більшість працівників пологового будинку з розумінням поставилися до проблеми, пішовши свого часу в неоплачувані відпустки. Таке взаєморозуміння допомогло й нашій установі уникнути серйозних фінансових труднощів і водночас дало змогу працівникам додатково відпочити та вирішити свої особисті проблеми. А нині, коли міська влада виділила кошти й люди отримали компенсацію за відпустки, настрій у працівників пологового будинку став насправді новорічним.
Думку своєї колеги підтримує і головний лікар 1-ї міської клінічної лікарні Ганна Селькіна:
– На початку цього року склалася критична фінансова ситуація. У нас було недофінансування на суму понад півмільйона гривень. Для нашої лікарні це суттєва сума. Міський голова Олександр Мамай попросив адміністрацію провести бесіду з колективом, аби люди поставилися з розумінням до цієї проблеми. Крім того, він пообіцяв, що до кінця року всі працівники все ж одержать свою зарплату та недоотримані кошти. Міський голова слова свого дотримав. І нині, станом на 10 грудня, всі гроші, що не були виплачені вчасно, уже нараховані працівникам. Завдяки такому ставленню нам удалося зберегти колектив та повною мірою маємо змогу виконувати свої обов'язки без порушення режиму роботи лікарні.
Про те, як саме вдалося переломити складну ситуацію й не підвести людей, ми запитали в міського голови Олександра Мамая.
– Узагалі я живу не лише сьогоднішнім або завтрашнім днем, а на півроку чи навіть на рік уперед, – говорить Олександр Федорович. – Наприкінці минулого року, коли приймали бюджет, ми зрозуміли, що виникнуть проблеми. Однак про те, що представники наших найшанованіших професій можуть залишитися неоплачуваними, не могло бути і мови. Тоді ми зібрали директорів усіх шкіл, поспілкувалися та порадилися. Я ще тоді сказав, що вчителі, які будуть змушені піти у відпустку за власний рахунок, наприкінці нинішнього року отримають виплату за цими відпустками. А на сьогодні ми не лише повністю виплатили зарплату, а й повертаємо всі кошти, які пішли на утримування неоплачених відпусток.
Олександр Мамай наголошує:
– Для мене як для міського голови немає різниці між працівником освіти, працівником охорони здоров'я, культури чи спорту. Я не поділяю нікого на своїх чи не своїх. Для мене всі в однакових умовах, і я думаю про кожного працівника в Полтаві, адже всі вони заслуговують на найкраще ставлення.