В даний час область входить у 10 найпопулярніших областей України за рейтингом відомих брендів та місць відпочинку, що створює можливості для інтенсивного розвитку туризму.
Розвиток туристичного бізнесу забезпечують
226 туристичні фірми (з них – 10 туристичних операторів).
Духовно-історична спадщина активно популяризується 34 державними і 100 громадськими музеями, які включені в туристичні та екскурсійні маршрути.
Реєстр екскурсоводів області складається з 197 фахівців.
Функціонує більш ніж 70 закладів розміщення, лише у м. Полтаві – 36 платників готельного збору, які за 2012 рік сплатили понад 121 тис. грн. збору та понад 5 млн. грн. – інших податків.
Джерела мінеральних лікувально-оздоровчих вод ефективно використовуються у 12 санаторно-курортних закладах (Полтавський, Новосанжарський, Миргородський, Зіньківський, Великобагачанський райони).
ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів «Миргородкурорт» нині є одним з найбільш потужною санаторно-курортною системою в Україні. У вересні 2011 року прийнято Закон України та оголошено місто Миргород – курортом державного значення. За 2012 рік підприємствами санаторної галузі м. Миргорода відраховано до бюджетів усіх рівнів понад 39 млн. грн. та майже 10 млн. грн. вкладено в модернізацію матеріально-технічної бази.
В Полтавській області функціонує 80 осель зеленого туризму. Протягом 2012 року створено та модернізовано 37 об’єктів, на суму 1,420 млн. грн., що є коштами приватних інвесторів.
Активно працюють 7 туристично-інформаційних центрів Полтавщини, більшість яких знаходиться в музейних закладах області, на автовокзалах, в готельних закладах.
Фінансування галузі з обласного бюджету у звітному році дало можливість підтримання участі представництва області у Всеукраїнських та Міжнародних виставкових заходах, створення іміджевої продукції: в ІІІ туристичній виставці «Феодосія. Відпочинок. Туризм 2012» (м.Феодосія); виставці «Алушта – золоті ворота ПБК. Сезон – 2012» (м.Алушта); на ХХІ Міжнародному туристичному ярмарку «Крим. Курорти. Туризм -2012» (м.Ялта); Всеукраїнському благодійному Великодньому ярмарку (м. Київ, ДП «Український дім») та інші.
Серед основних туристичних подій районів та міст області, що мають туристичну привабливість, можна назвати «Пісні бузкового гаю» та «Диканські передзвони» (Диканський р-н); «Ярмарок – Техношоу» (м. Комсомольськ); еко-фестиваль «Лель» (с.Крива Руда Семенівського р-ну); свято «Полтавської Галушки» (м.Полтава), обласне свято Івана Купала (с.Гоголеве Шишацького р-ну), Національний Сорочинський ярмарок (Миргородський р-н) та інші.
Проведено низку заходів щодо розвитку активних видів туризму, опрацювано маршрути з активним способом пересування.
З метою сприяння розвитку внутрішнього туризму, презентації туристично-рекреаційного потенціалу районів (міст) області та інших регіонів України 15–16 листопада 2012 року в м. Полтава проведено VІ Міжрегіональну виставку - турсалон «Відпочивайте на Полтавщині!».
В 2013 році передбачається активізувати роботу щодо презентації обласного туристичного продукту на території Російської Федерації.