Відбулося засідання виконавчого комітету Полтавської міської ради, яке провів міський голова Олександр Мамай. Члени виконкому заслухали та затвердили ряд питань, винесених на порядок денний. Серед них – «Про стан виконання міських заходів з питань соціально-правового захисту дітей за 2011-2012 роки».
Відповідно до рішення, під особливим контролем служб у справах дітей, управління освіти, охорони здоров'я, центру соціальних служб знаходяться діти пільгових категорій. Всього по місту проживає: 91 дитина-сирота, 269 дітей, позбавлених батьківського піклування, 2017 дітей з багатодітних родин, 808 дітей-інвалідів, 12842 дитини, що перебувають на диспансерному обліку, 363 дитини, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, 5327 талановитих та обдарованих.
Найпоширенішою формою захисту прав цих дітей є влаштування їх у сімейні форми виховання. Так, в м. Полтаві діє один дитячий будинок сімейного типу та чотири прийомних сім'ї, в яких виховується 5-ро дітей-вихованців та 4-ро прийомних дітей. На даний час триває активний процес підбору дітей у 2 родини-кандидати, які пройшли навчання та отримали позитивні рекомендації при Полтавському обласному центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Всього у 2012 році 48 дітей влаштовано під опіку та піклування, 1 – у дитячий будинок сімейного типу, 12 – до інтернатних закладів, 18 – усиновлено.
Служби у справах дітей м. Полтава щороку обстежують житлово-побутові умови сімей, у яких виховуються діти, влаштовані під опіку та піклування, проводять роз'яснювально-консультативну роботу, контролюють збереження майнових прав підопічних, обов'язкове медичне обстеження, успішність їх у навчанні та поведінку. Інформація про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування вчасно вноситься до бази даних Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти».
Після досягнення 18-річного віку, 46 дітям – сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування виплачено одноразову матеріальну допомогу на суму 83 260 грн. З метою забезпечення дотримання права на житло у нашому місті у 2012 році прийнято міську програму «Забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа на 2013-2016 роки». На виконання даної програми з міського бюджету заплановано 1млн.700 тис. грн.
У 2012 році 10 талановитих дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування взяли участь у Міжнародному конкурсі – фестивалі «Щасливі долоні» в Артеці, де 3 з них стали абсолютними переможцями та були нагороджені путівками до Угорщини.
Не залишаються осторонь і діти-інваліди. На базі 5-ти загальноосвітніх навчальних закладів забезпечено впровадження інклюзивної освіти. Так, у 2011 році побудовано пандус до ЗШ № 19, з вересня 2012 року введено 3 посади асистента вчителя (у ЗШ № 19, СНВК № 26 та 45). Діти отримують безоплатне індивідуальне навчання на дому (щороку понад 200 дітей, із них понад 50% інвалідів). Для учнів спеціальних шкіл №№39 та 40, згідно з Програмою «Турбота», забезпечено безкоштовний проїзд в міському транспорті та безкоштовне харчування.
В місті діє Полтавський міський центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів, що утримується за рахунок міського бюджету. Протягом 2012 року центром було надано послуги 117 дітям. У 2012 році розпочалися будівельні роботи з реконструкції приміщення Центру, після їх закінчення площа закладу збільшиться до 1500 квадратних метрів, що дасть змогу прийняти щонайменше 150 дітей-інвалідів. Планується відкриття бальнеологічного відділення, відділення фізичної реабілітації, психолого-педагогічне відділення, арт-студія, актовий зал.
Відділом по роботі з інвалідами Полтавського міського заклад-центру «Спорт для всіх» у 2012 році проведено 109 спортивних заходів.
Особливої уваги заслуговують і діти з багатодітних родин. Ці сім'ї постійно відчувають підтримку з боку органів місцевого самоврядування. Дітям, які постраждали від аварії на Чорнобильській атомній станції, надаються гарантовані державою пільги та компенсації.
Найбільш чисельною з усіх пільгових категорій є талановиті та обдаровані діти. У 2011-2012 роках 398 учнів стали переможцями міських олімпіад із базових дисциплін, 190 – обласних; 10 – всеукраїнських. 240 чоловік перемогли в міському етапі конкурсу науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України, 104 – є переможцями обласного етапу, 8 – Всеукраїнського. Вихованці позашкільних навчальних закладів здобули 4 гран-прі та 31 перемогу у Міжнародних і Всеукраїнських конкурсах, фестивалях, змаганнях
На безоплатній основі в школах естетичного виховання навчається 386 дітей. В колективах художньої самодіяльності міського будинку культури - 93 дитини пільгових категорій. У нашому місті, діти пільгових категорій можуть безкоштовно відвідувати музейні заклади комунальної сфери. Даною можливістю скористалися 2 781 особа.
Центром соціальних служб проводяться заходи для неповнолітніх, які утримуються в слідчому ізоляторі та відбувають покарання в Полтавській виправній колонії №64. Протягом 2012 року даною роботою було охоплено 105 осіб, надано 423 послуги. Також проводиться робота з неповнолітніми, які звільняються з місць позбавлення волі. У 2012 році за допомогою звернулася 41 особа, яким було надано 227 консультацій.
В нашому місті належно організовано навчально-виховний процес. Забезпечено стабільне функціонування 54 дитячих садочків (10 936 осіб) та 52 шкіл (25 260 осіб). За два роки додатково відкрито 14 груп у дитячо-навчальних закладах. В 2012 році розпочато реконструкцію ДНЗ №4. З 1 січня 2012 року збільшено видатки на організацію харчування для учнів 1-4 класів та вихованців ДНЗ, в тому числі спеціальних навчальних закладів. Широким спектром представлена позашкільна освіта міста – це 122 гуртки та клуби, в яких займається 4 906 вихованців. Особливу роль відіграють 14 дитячо-юнацьких клубів за місцем проживання, до занять яких залучаються в першу чергу діти соціально-незахищених категорій. Управлінню підпорядковано шість дитячо-юнацьких спортивних шкіл з різних видів спорту, в яких займаються 2 547 спортсменів. Всі заняття в ДЮСШ проходять на безоплатній основі.
Особлива увага приділяється оздоровленню дітей у літній період. Так, у 2012 році в пришкільних та комунальних таборах оздоровлено – 3 953 дитини, з них дітей пільгових категорій – 2 304 дітей. Всього оздоровчих послуг надано в таборах різної форми власності – 10 984.
Отже, робота з питання соціально-правового захисту дітей відповідними службами ведеться постійно, але все ж залишається ряд питань, які потребують певної уваги.
Сформовано План міських заходів з питань соціально-правового захисту дітей на 2013-2014 рр.